- Definicja automatyzacji łańcucha dostaw
- Wsparcie automatyzacji łańcucha dostaw przez system WMS
- Jakie korzyści przynosi automatyzacja łańcucha dostaw przy wykorzystaniu systemu WMS?
- Wyższa wydajność pracy
- Usatysfakcjonowani klienci
- Kontrolowanie procesów
- Jakie efekty przynosi automatyzacja łańcucha dostaw przy pomocy systemu WMS?
- Podsumowanie
Łańcuch dostaw to kompilacja różnych procesów i operacji. Obsługują je różne narzędzia i rozwiązania IT, na przykład system WMS. W jaki sposób rozwiązanie zarządzające magazynem wspiera automatyzację łańcucha dostaw?
Definicja automatyzacji łańcucha dostaw
Cyfryzacja procesów, z których składa się łańcuch dostaw, to właśnie automatyzacja – ma na celu wzrost efektywności i polepszenie przepływu informacji wewnątrz łańcucha. Zwiększa wydajność pracy i pomaga zaoszczędzić czas. Choć klienci mają coraz większe wymagania i potrzeby, automatyzacja łańcucha dostaw jest pomocna przy wdrażaniu nowych rozwiązań biznesowych, które mają zadowolić oczekiwania i odpowiedzieć na potrzeby kupujących. Przykładem modelu, w którym digitalizacja bardzo dobrze się sprawdza, jest omnichannel.
Wsparcie automatyzacji łańcucha dostaw przez system WMS
Jak system WMS wspiera zarządzanie łańcuchem dostaw? Do głównych zadań rozwiązania tej klasy należy optymalizacja rozlokowania towaru. Odpowiada także za przyjęcie dostawy oraz umieszczenie jej w odpowiednich miejscach w magazynie. WMS wyznacza ścieżkę kompletacji zamówień, wspiera ich pakowanie i wysyłkę, może również obsługiwać zwroty oraz reklamacje. Jednak najważniejsze, co do niego należy, to wyznaczenie najkorzystniejszej ścieżki do pobierania towaru. W ten sposób magazynierzy nie dokładają sobie zbędnej drogi, a produkt trafia do kupującego znacznie szybciej.
System WMS można bez większych trudności zintegrować z firmami spedycyjnymi oraz kurierskimi. Dzięki tej możliwości magazyn otrzyma komplet dokumentów przewozowych. Zawierają one informacje, które mówią o tym, ile towaru pobrać, skąd i dokąd go doręczyć. To również wpływa na przyspieszenie procesu.
Jakie korzyści przynosi automatyzacja łańcucha dostaw przy wykorzystaniu systemu WMS?
Wykorzystanie systemu WMS do automatyzacji łańcucha dostaw może przynieść firmie wymierne korzyści. Poniżej najważniejsze z nich:
Wyższa wydajność pracy
Automatyzacja zwiększa wydajność pracy w magazynie, a to wpływa na optymalizację łańcucha dostaw i szybszą realizację zamówień. Dodatkowo łatwiej jest wychwycić i wyeliminować błędy w zleceniach z wyprzedzeniem. Dzieje się tak, ponieważ system WMS umożliwia monitorowanie stanów magazynowych. Odbywa się to w czasie rzeczywistym.
Usatysfakcjonowani klienci
Automatyzacja wspomaga kontrolę stanów magazynowych. Dzięki dobrej integracji platformy e-commerce z systemem WMS oraz firmą kurierską, klienci mają stały dostęp do szczegółowych informacji o realizacji zamówienia. Dodatkowo proces dostawy przyspiesza, a ewentualne pomyłki zostają wyeliminowane – to bardzo dobrze wpływa na kupujących. Częściej wracają i ponownie dokonują zakupów, nawet jeśli Twoja marża jest odrobinę wyższa, niż u konkurencji.
Kontrolowanie procesów
Pełna kontrola nad procesami zachodzącymi w łańcuchu dostaw jest możliwa dzięki automatyzacji. System WMS wspomaga weryfikację kompletności przesyłek przy wykorzystaniu m.in. handheldów i ogranicza błędy i braki w zleceniach. Pomaga też w kontroli położenia asortymentu od kiedy wejdzie do magazynu, aż do momentu opuszczenia go. Rozwiązanie wyznacza także trasę kompletacji, tak, aby magazynierzy wiedzieli, skąd pobrać produkt, lub gdzie go odłożyć – tak, aby nie gubił się i nie został odłożony w losowym miejscu, które później trudno namierzyć.
Oszczędność pieniędzy to korzyść, która płynie bezpośrednio z posiadania kontroli nad procesami wewnątrz łańcucha dostaw. Dla wielu przedsiębiorców oczywiste jest to, że magazynier odkłada towar na ustalone miejsce. Jednak w wielu magazynach nadal polega się na pamięci pracowników, co jest kłopotliwe m.in. w momencie, gdy odejdą. Jeżeli zarządzasz wszystkim z poziomu WMS, takie zdarzenia nie dotyczą Twojej firmy. Każdy produkt trafia tam, gdzie jest przypisany, a następnie w odpowiednio krótkim czasie wysyłany jest do klienta.
Jakie efekty przynosi automatyzacja łańcucha dostaw przy pomocy systemu WMS?
Korzyści z automatyzacji łańcucha dostaw poprzez system WMS jest wiele, ale równie ważnym tematem są efekty. LogBox, operator logistyczny, który ma doświadczenie w zakresie e-commerce, magazynowaniu towarów i realizacji zamówień, zdecydował się na wdrożenie takiego rozwiązania przez firmę Sente. LogBox obsługuje zarówno kanał B2B, jak i B2C, dlatego przedsiębiorstwo potrzebowało narzędzi, które przeanalizują zlecenia w czasie rzeczywistym, podzieli na strefy zbiórki i umożliwią ich jednoczesną realizację, następnie konsolidując je w procesie pakowania. Dzięki możliwości automatycznej relokacji towarów tempo zbiórki jest wyższe, z kolei poziom braków w paczkach obniża się. Przed wdrożeniem systemu WMS wynosił 2-3%, a po implementacji jest to poniżej 0,5%. Wzrosła również wydajność magazynu o 300%, jak i wydajność dziennie realizowanych linii o 233%.
Podsumowanie
Firmy coraz częściej stawiają na automatyzację łańcucha dostaw. Gwarantuje ona zadowolenie klientów końcowego oraz przede wszystkim przejrzystość procesów dostawy. To główne czynniki, które mają wpływ na decyzję o wdrożeniu systemu WMS w firmie. Zanim jednak zdecydujesz, czy taka cyfryzacja przyniesie zysk w Twojej organizacji, zapoznaj się z ofertami wielu dostawców, aby znaleźć system, który najlepiej wesprze automatyzację.
Ostatnie komentarze