Małe i średnie firmy polegają głównie na modelu arkuszu kalkulacyjnym, na konsorcjum kilku programów komputerowych, lub na starym/konwencjonalnym systemie ERP do zarządzania operacjami przedsiębiorstwa. Niskie marże operacyjne, powolne cykle realizacji zamówień, opóźnienia w płatnościach od klientów, zwiększone koszty ogólne, w połączeniu z pandemią COVID-19, utrudniły ich utrzymanie. Wiele z nich działa przy minimalnym personelu, podczas gdy niektóre z nich całkowicie zamknęły swój sklep.

Nowoczesne systemy ERP są bardziej zaawansowane w sposobie, w jaki obsługują procesy biznesowe i przepływy produkcyjne. Możliwości, takie jak mobilność, instalacja w chmurze, integracja plug-and-play, zaawansowane dostosowywanie itp. pomoc firmą w uzyskaniu większej szybkość, zwinność i wydajność w ich działalności.

Przyjrzyjmy się kilku funkcjom nowoczesnych systemów ERP i związanym z nimi korzyściom dla małych i średnich firm.

Szybka instalacja i natychmiastowe działanie systemu
Nowoczesne systemy ERP są zbudowane w taki sposób, że można je zainstalować w dowolnym miejscu. Zarówno w chmurze publicznej lub prywatnej, jak i w lokalnych serwerowniach. Można je nawet przenosić z chmury do lokalu i na odwrót, zapewniając tym samym najwyższą elastyczność operacyjną. Instalacja w chmurze oznacza dla firm obniżenie kosztów sprzętu, kosztów przechowywania danych, utrzymania IT i dedykowanego zespołu IT. Bezpieczeństwo nie jest problemem, ponieważ pakiety chmury są wyposażone w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa danych.

Wszystkie funkcje ERP w jednym programie
Jedną z głównych możliwości, jakie oferują nowoczesne systemy ERP, jest zintegrowana konfiguracja. Sprzedaż, zakupy, finanse, zapasy, magazyn, wysyłka, sklep, planowanie produkcji i zarządzanie harmonogramem są ściśle zintegrowane ze sobą i połączone z jedną bazą danych.

Oznacza to, że dane wprowadzane ze wszystkich źródeł są aktualizowane do scentralizowanej bazy danych w czasie rzeczywistym i odzwierciedlane we wszystkich modułach.

Dostęp do danych w czasie rzeczywistym i ich aktualizacja poprzez mobilność
Nowoczesne systemy ERP mogą być otwierane w każdej obsługiwanej przeglądarce i dostępne z każdego obsługiwanego urządzenia podręcznego, takiego jak smartfony i tablety. Oznacza to, że pracownicy mogą uzyskać dostęp i aktualizować dane w czasie rzeczywistym ze swoich centrów pracy lub z dowolnego miejsca na terenie zakładu. Poprawia to ich czas reakcji, zwiększa szybkość działania i efektywność.

Tworzenie dodatkowych narzędzi  i dostosowywanie go do potrzeb klienta
Więcej przedsiębiorstw woli przyjąć systemy ERP, które zapewniają możliwość budowania niestandardowych modułów, aplikacji innych firm, konfigurowania przepływów pracy i logiki biznesowej. Dzięki temu, firmy mogą ograniczyć zatrudnianie programistów lub outsourcing do zewnętrznych dostawców. Zmniejsza to ogromny czas, zasoby, koszty i wysiłek potrzebny do stworzenia niestandardowego modułu lub dostosować istniejące.

Więcej mocy do swojego systemu ERP poprzez szybką integrację z aplikacjami innych firm.
Dzisiejsze oprogramowanie ERP może być łatwo zintegrowane z najwyższej klasy aplikacjami produkcyjnymi dotyczącymi gniazdowania, projektowania CAD, kodów kreskowych i RFID, wysyłki i logistyki, monitorowania maszyn, zarządzania dokumentami itp. Integracja ta pozwala firmom zautomatyzować krytyczne procesy produkcyjne, usprawnić planowanie, uzyskać wgląd w operacje w czasie rzeczywistym, zmniejszyć koszty ogólne i uzyskać maksymalne wykorzystanie maszyn, siły roboczej i materiałów.

Większa niezależność wobec interesariuszy dzięki konfiguracji wlasnych dashbord-ów
Działy takie jak recepcja, zaopatrzenie i wysyłka spędzają dużo czasu na pobieraniu danych i przekazywaniu ich klientom, dostawcom i partnerom. Dzięki dashboard dostosowanym do potrzeb każdego z interesariuszy, mogą oni natychmiast uzyskać dostęp do szczegółów zamówienia, statusu zamówienia, statusu wysyłki, faktury, szczegółów produktu, parametrów jakościowych, statusu zapasów itp. Skraca to ogromną ilość czasu potrzebną do pobrania i przekazania wymaganych informacji. Usprawnia to również komunikację i zaangażowanie pomiędzy producentem i jego interesariuszami.

Bycie na szczycie operacji dzięki zaawansowanej analityce danych
Nowoczesne ERP mają bogate i zaawansowane funkcje analizy danych, które pomagają producentom uzyskać cenne dane dotyczące inteligencji i wydajności w czasie rzeczywistym. Składają się one z raportów, pulpitów, wykresów analitycznych, trendów i wykresów, które są dostępne za jednym kliknięciem przycisku. Ponadto, można zbudować spersonalizowane narzędzia danych dla konkretnych ról i funkcji w poszczególnych działach. Mogą być również dostępne z urządzeń mobilnych i tabletów, co zwiększa czas reakcji i podejmowania decyzji.

Podsumowanie
Fałszywy jest pogląd, że tylko duże firmy są w stanie zaadoptować technologię do automatyzacji swoich przepływów pracy i usprawnienia operacji. Małe i średnie firmy mogą również łatwo przyjąć nowoczesny system ERP, który może uczynić je bardziej wydajnymi, zorganizowanymi i opłacalnymi. Koszty ogólne są drastycznie zmniejszone, produkcja jest wydajna i płynna – przepływ, zamówienie – cykle kasowe są szybsze, wydajność personelu i produktywność poprawia, materiał i wykorzystanie maszyn jest w szczytowym momencie, a przedsiębiorstwo ma wyraźny uchwyt na ich finansów i rentowności.