Firmy, które nie chcą pozostać w tyle za swoimi konkurentami, muszą się nieustannie zmieniać i dostosowywać do otoczenia. Jeśli zadowolą się małą stabilizacją, będą przegrywać rywalizację na rynku, który dzisiaj bardzo dynamicznie się rozwija a cyfrowa rewolucja trwa. Żeby dołączyć do grona liderów w swoich branżach, przedsiębiorstwa powinny postawić
na optymalizację modelu zarządczego i stosowanych rozwiązań IT.

Jednym z kluczowych czynników warunkujących konkurencyjność firmy na rynku
oraz efektywność jej działania jest wybór optymalnych modeli: biznesowego, organizacyjnego
i zarządczego oraz wdrożenie odpowiedniego narzędzia klasy ERP, które już dzisiaj musi być dostosowane do specyfiki organizacji.

System klasy ERP to narzędzie do zarządzania wzrostem firmy.

Jako podstawa działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, ERP powinien pozwalać na elastyczne dopasowanie do otoczenia, jednocześnie nie ograniczając potencjału rozwoju.

Wybrany system ERP powinien być również Twoją przewagą konkurencyjną.

The only constant in life is change"-Heraclitus - Executive Drug ...

Zmiana czy wdrożenie systemu ERP nie jest proste, biorąc pod uwagę, że na rynku jest wielu dostawców i dobór odpowiedniego to nie lada wyzwanie.

Dodatkowo jest to ZMIANA w organizacji, którą trzeba umieć zarządzić w taki sposób, żeby nie przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu organizacji, ale też, a nawet przede wszystkim należy zadbać o pełną akceptację tej decyzji przez pracowników, bo przecież system ten jest właśnie dla nich.

Dzięki systemowi ERP będziesz miał pełną kontrolę nad kluczowymi dla Twojej działalności obszarami oraz możliwości sprawnego zarządzania procesami biznesowymi. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz właściwy system dla swojej organizacji.

Na rynku dostępnych jest dziś bowiem wiele rozwiązań, a kluczowe różnice nie zawsze są od razu uchwytne. Musisz pamiętać, że przy wyborze systemu ERP napotkasz wiele pułapek.

 Jak zatem wybrać odpowiedniego dostawcę systemu ERP?

 

24 WSKAZÓWKI JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ
DO PROCESU WYBORU SYSTEMU ERP:

 

WYMAGANIA
Zrób listę wymagań jakie powinien spełniać Twój „kompletny” system ERP i jakie ma spełniać cele biznesowe i zawsze o tym pamiętaj.

POTRZEBY
Przekaż swoje potrzeby do wybranych przez Ciebie w pierwszym etapie, zawsze kilku dostawców (!) systemu ERP.

SPOTKAJ SIĘ!
Spotkaj się z dostawcami i zobacz z kim masz do czynienia, wymuś na dostawcy, aby
na spotkaniu był także potencjalny kierownik projektu, który będzie współodpowiedzialny
za wdrożenie systemu ERP. Jest to bardzo ważne (!), bo z daną osobą/osobami będziesz współpracował przez kilka miesięcy, a z wybraną firmą przez co najmniej kilka lat.

TWOJE DANE
Przekaż swoje przykładowe dane do przygotowania prezentacji wybranym dostawcom
i zobacz system na tych danych (Twoich danych!) – łatwiej będzie Ci będzie sobie wyobrazić pracę na systemie.

NAPISZ SCENARIUSZ DLA DOSTAWCY
niech pokaże Ci i przejdzie procesy, które chcesz zobaczyć (np.. jak wprowadzić technologie, powołanie zlecenia produkcyjnego, obsługa kooperacji, plan produkcji, harmonogram, odpady, rozliczenie produkcji, raporty marżowe, jak wygląda obsługa procesu od zapytania ofertowego do wystawienia faktury).

NIGDY NIE WYBIERAJ SYSTEMU ERP SAM!
Zbuduj zespół opiniujący – nie jesteś alfą i omegą i możesz zwyczajnie o „kimś” lub „o czymś”  zapomnieć.

WYBIERAJ MĄDRZE!
jeżeli core`m twojej firmy jest sprzedaż, to szukaj dobrego systemu, który będzie zawierał bardzo dobre i intuicyjne moduły CRM i HANDEL. Jeśli natomiast jesteś firmą „produkcyjną”
to zwróć uwagę na moduły obsługujące pełny proces produkcji.
WAŻNE! Nie pozwalaj wybierać systemu księgowym i kadrowym –  te obszary obsługuje każdy system dostępny w Polsce, skup się na tym, aby usprawnić procesy, które tworzą wartości dla Klientów.

TWOJE CELE BIZNESOWE SĄ NA PIERWSZYM MIEJSCU
Nigdy nie zaczynaj wdrożenia od spraw księgowych czy kadrowych – to zostaw na końcu
bo zabraknie Ci budżetu na to, co dla Ciebie ważne! (patrz cele biznesowe!).

INTEGRACJA Z INNYMI SYSTEMAMI
Zwróć szczególną uwagę na elastyczność integracji z innymi systemami w Twojej organizacji – wpięcie się w Twój łańcuch dostaw – IoT (Internet of Things).

LICENCJE
Koniecznie zapytaj i sprawdź licencje. Zobacz co kupujesz, sprawdź umowę wdrożeniową zobacz czy to umowa o dzieło, rezultatu czy umowa o usługi.
WAŻNE! Pamiętaj, żeby w umowie były wpisane konkretne cele!

SERWIS
Zapytaj dostawcę jak wyglądają czasy reakcji, usunięcia błędu czy też realizacji zamówienia usługi z Twojej strony.
WAŻNE! Pamiętaj, żeby w umowie były wpisane konkretne czasy reakcji i realizacja zamówienia!

DOPASOWANIE DO TWOJEGO BIZNESU
Zdecyduj się na system, którego nie będziesz musiał modyfikować lub w bardzo niewielkim stopniu. W innym wypadku, musisz mieć świadomość, że każda modyfikacja będzie płatna
i nie będzie ona od razu.

UPGRADE I USUWANIE BŁĘDÓW
Koniecznie zwróć uwagę na politykę aktualizacji systemu (upgrade) i usuwania błędów.
WAŻNE! Dobry system ERP powinien być aktualizowany w ramach podpisanej przez Ciebie umowy, a polityka usuwania błędów w systemie ma być  określona w konkretnych ramach czasowych.

MOŻLIWOŚCI
Dowiedz się o możliwość rozwoju swojego systemu ERP, bo to czego potrzebujesz teraz, może za jakiś czas być już niewystarczające!

WERSJE JĘZYKOWE
Zwróć uwagę na to, czy system ERP posiada kilka wersji językowych – może się okazać, że w przyszłości będziesz potrzebować użycia systemu w innym języku niż polski. Powinien być przynajmniej język angielski.

RAPORTOWANIE
Przyjrzyj się narzędziom raportowym, które zawiera system ERP! Ważne, żebyś zwrócił uwagę czy są to narzędzia własne czy zewnętrzne? Bo jeśli zewnętrzne, dowiedz się jakie będziesz ponosił koszty jego utrzymania? Ponieważ są to koszty dodatkowe.

LICENCJE HARDWARE
Zwróć uwagę na to, czy wraz z zakupem systemu ERP będziesz potrzebować obcych licencji hardware`owych? (SQL, Windows).
PAMIĘTAJ! – to są bardzo duże koszty dodatkowe, które mogą być dla Ciebie ukryte w procesie sprzedaży przez dostawcę.

LICENCJE JAKO UŻYCZENIE
Zwróć też uwagę na to czy wybrany przez Ciebie system ERP może mieć licencje jako użyczenie? To znacznie obniża próg wejścia i zmniejsza Twoje ryzyko (płacisz miesięcznie za licencje, a usługi traktowane są jako osobny projekt).

FINANSOWANIE
Dowiedz się o sposoby finansowania zakupu systemu ERP, bo każdy szanujący się dostawca powinien mieć ich co najmniej kilka.

DANE
Zapytaj o ramy czasowe wdrożenia systemu i możliwości „zaciągnięcia” Twoich aktualnych danych z innych systemów.

CHECKLISTA
Przygotuj sobie z tych wszystkich punktów checklistę, żebyś o niczym ważnym nie zapomniała/zapomniał (!) zanim usiądziesz do stołu z potencjalnym dostawcą.

POSTAW NA WSPÓŁPRACĘ,
Pamiętaj, że każda zmiana w środowisku IT przedsiębiorstwa powoduje zderzenie
wizji klienta i dostawcy, a efekt finalny bardzo często odbiega od tego, czego
spodziewał się przedsiębiorca. Dlatego istotna jest ścisła współpraca przedstawicieli
klienta z konsultantami firmy wdrożeniowej, pomagająca przejść najmniej boleśnie
przez okres informatycznej rewolucji. Twój dostawca powinien być Twoim partnerem biznesowym!

FIRMA DORADCZA
Warto, abyś rozważył/a skorzystanie z firmy doradczej, która pozwoli Ci precyzyjniej opracować Twoje potrzeby w zakresie systemu ERP a dodatkowo będziesz mieć korzyści
z optymalizacji procesów w Twojej organizacji.

Poznaj VENDO.ERP!

Jeśli stoisz przed wyborem systemu ERP do swojej organizacji, albo już masz taki system, ale nie spełnia Twoich biznesowych oczekiwać, to zapraszamy do kontaktu.

Pokażemy Ci kompletny systemy ERP – VENDO.ERP, pokażemy jakie możesz osiągnąć korzyści, co możesz zyskać, a także gdzie możesz go zastosować.

Poznaj VENDO.ERP – polski, kompletny i kompleksowy system do zarządzania przedsiębiorstwem, dzięki któremu będziesz zarabiać więcej.

Umów się na swoją, dedykowaną prezentację 

 

 

Wizytówka firmy                                                                                                                                                                      Strona firmy