Nowe globalne badanie* przeprowadzone przez IFS i Boomi we współpracy z IDC, czołową firmą doradczą i badawczą na rynku IT, wykazało, że firmy nie wykorzystują w pełni swojego potencjału transformacyjnego. Wynika to z jednej strony z faktu, że w użyciu nadal pozostają przestarzałe systemy i rozwiązania, a z drugiej z braku zrozumienia na poziomie zarządów dla roli i znaczenia nowoczesnych platform opartych na architekturze komponowalnej dla budowania wartości w oparciu o dane. W ankiecie przeprowadzonej w grudniu 2023 roku w 12 krajach Europy, Ameryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Azji i Pacyfiku wzięło udział ponad 1000 respondentów zajmujących stanowiska kierownicze i zarządcze w przedsiębiorstwach z sektora produkcyjnego, energetycznego i usług publicznych, lotniczego i obronnego, budowlanego i inżynieryjnego, telekomunikacyjnego oraz usługowego.
W większości branż migracja do chmury zabiera sporo czasu. Wynika to z konieczności przeanalizowania tego kroku pod względem bezpieczeństwa oraz zmian w funkcjonowaniu firmy. Tym, co stanowi o wyjątkowości technologii komponowalnej jest fakt, że tu nie chodzi tylko o technologiczną nowinkę, ale o osiągnięcie korzyści biznesowych poprzez integrację i bardziej efektywne wykorzystanie danych przy zastosowaniu sztucznej inteligencji. Te korzyści to m.in. szybsze wprowadzanie innowacji na rynek, poprawa efektywności na poziomie całej firmy oraz zwiększenie wydajności zarówno pracowników, jak i aktywów. Komponowalność to strategia wykorzystywania danych, która umożliwia elastyczność oraz planowanie średnio- i długoterminowe, od inwestycji w aktywa terenowe, przez inwestycje w fabryki, po rozwój nowych źródeł przychodów. Pozytywną informacją jest to, że osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie poszczególnych obszarów działalności przedsiębiorstwa oraz codzienne operacje i procesy biznesowe dostrzegają znaczenie systemów komponowalnych i sztucznej inteligencji dla transformacji i rozwoju firmy. Kolejnym krokiem, by skutecznie te technologie wykorzystać, jest zmiana sposobu myślenia i zaangażowanie na szczeblu zarządu, do czego niezbędne są działania edukacyjne.
* Ankietę przeprowadzono w grudniu 2023 roku w 12 krajach. Wzięło w niej udział ponad 1000 osób zajmujących wysokie stanowiska kierownicze i zarządcze w przedsiębiorstwach z sektora produkcyjnego, energetycznego, usług publicznych, lotniczego, obronnego, budowlanego, inżynieryjnego, telekomunikacyjnego oraz usługowego.
Ostatnie komentarze