W jaki sposób zwiększyć przepływ pieniędzy i zminimalizować ryzyko zatorów płatniczych? Jak prowadzić monitoring należności? Co to jest prewindykacja i dlaczego warto z niej korzystać? Jak faktoring może pomagać zarządzać należnościami w firmie? Jak wygląda bezpieczeństwo tych należności?
Na te i wiele innych pytań związanych z bezpieczeństwem należności w przedsiębiorstwie odpowiedzą eksperci – Paweł Juskowiak (Krajowy Instytut Prawa Gospodarczego), Jerzy Dąbrowski (Faktoria), Dariusz Jakubowicz (Optimal Balance) i Artur Kras (CRS) – podczas webinaru organizowanego przez Sente, który odbędzie się już 22 listopada o godzinie 11:00.
Należności, zatory płatnicze – czym są?
Kodeks cywilny określa jasno należności, które są prawem osoby fizycznej, jak i firmy do otrzymania zwrotu w postaci gotówki. Gotówki, ale też mienia rzeczowego. Zwrot ten następuje na podstawie podpisanej wcześniej umowy i spełnienia jej warunków. Z należnością związany jest dodatkowy termin jakim jest wierzytelność. Pomimo tego, że wyrażenia te są dość bliskie i bardzo często mylnie używane, to nie należy ich ze sobą mylić. Na największą różnicę wskazuje się rodzaj środków, które oddajemy. Mówiąc o należnościach, mamy na myśli przede wszystkim pieniądze. Wierzytelność zaś może dotyczyć innego mienia. Zgodnie z ustawą o rachunkowości należności dzielą się na 4 grupy, w których można wymienić należności długoterminowe, krótkoterminowe, wymagalne i niewymagalne, które różnią się między sobą. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o ich bezpieczeństwo.
Zator płatniczy natomiast to zjawisko niekorzystne dla każdej firmy, zwłaszcza małych przedsiębiorstw, które zaciągają kredyty. Przedłużające się opóźnienia w spłacie należności mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej, a co za tym idzie późniejszej upadłości.
Panel ekspertów – Bezpieczeństwo należności w Twoim przedsiębiorstwie
Bezpieczeństwo należności to ważny i złożony obszar działania w firmach. Niestety często bywa pomijany i zapomina się o tym, że powinno się nim efektywnie zarządzać. W trudnych, nieprzewidywalnych czasach kryzysu nie można pozwolić sobie na bierność w tym zakresie. Dlatego, że brak pełnej kontroli nad należnościami wiąże się z ryzykiem utraty płynności. Postanowiliśmy zmierzyć się z tym tematem i poszukać sposobów. Sposobów, ale i taktyk na radzenie sobie z tym zagadaniem. W tym celu do współpracy zaprosiliśmy ekspertów zajmujących się tematem należności na co dzień.
Webinar w formie panelu ekspertów, który odbędzie się 22 listopada o godzinie 11:00.
Zaproszoneni prelegenci
Jerzy Dąbrowski – Wiceprezes Zarządu Faktoria Sp. z o.o. Z branżą faktoringową związany od 2002 roku. Ostatnio jako Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce oraz Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów. Wcześniej zarządzał Departamentem Faktoringu i Finansowania Handlu w Banku Millennium SA. Był też związany z grupą Pekao i Bankiem Raiffeisen.
Artur Kras – Prezes CRS. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując na stanowiskach managerskich w firmie Euler Hermes 2000-2004 r (wówczas Hermes Krediversicherung) oraz Coface (2004-2009). W roku 2009 rozpoczął własną działalność w zakresie usług brokerskich w, której specjalizuje się w ubezpieczeniach należności i zarządzaniu należnościami.
Dariusz Jakubowicz – W branży windykacyjnej od 23 lat. Współzałożyciel oraz Prezes Zarządu Optimal Balance Sp. z o.o. Obecnie firma zwiększa zasięgi poprzez wprowadzenie usług monitoringu należności, prewindykacji, ale też windykacji zagranicznej dla całego sektora B2B).
Paweł Juskowiak – Wiceprezes Krajowego Instytutu Prawa Gospodarczego. Od 2016 roku twórca własnej marki – Krajowego Instytutu Prawa Gospodarczego. Innowacyjnej wywiadowni gospodarczej, która integruje aż 66 źródeł. Wizjoner i współautor marki znanej na polskim rynku jako Rzetelna Firma. Wieloletni prezes w spółce zarządzającej, która może poszczycić się najbardziej rozpoznawalnym certyfikatem wiarygodności biznesowej w Polsce.
Spotkanie zakończy się sesją Q&A z pytaniami od uczestników.
Webinar jest organizowany pod patronatem Gospodarki Izby Elektronicznej.
Więcej informacji na temat spotkania, agenda i rejestracja: https://sente.clickmeeting.com/webinar-bezpieczenstwo-naleznosci-w-twojej-firmie/register?utm_source=media&utm_medium=myerp&utm_campaign=webinar+BTN
Ostatnie komentarze