Zamiast 1 stycznia 2024 roku

KSeF zacznie nas obowiązywać najprawdopodobniej 1 lipca 2024 roku. Najprawdopodobniej – bo nie jest to jeszcze oficjalny komunikat. Pojawi się także sporo modyfikacji projektu.

Ministerstwo Finansów planuje przedłużyć termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur, czyli obowiązku wystawiania faktur elektronicznych. Obowiązkowy KSeF wejdzie od 1 lipca 2024 r. Podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT będą włączeni do KSeF w późniejszym terminie. O zmianach w projekcie opowiedział dr Paweł Selera, Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów na spotkaniu 1 lutego 2023 roku zorganizowanym przez British Polish Chamber of Commerce (BPCC).

Co się nie zmienia?

Wiele wątków dotyczących nadchodzącego obowiązku pozostają niezmienione. KSeF ma zostać obowiązkowy wyłącznie dla transakcji B2B, czyli tych zawieranych między przedsiębiorcami. Faktury B2B z kas w punktach sprzedaży detalicznej (co jest bardzo ważne dla firm detalicznych) zostaną uwzględnione w KSeF. Ale ich realizacja nastąpi najprawdopodobniej później niż 1 lipca. KSeF nie będzie natomiast obejmował faktur
dla konsumentów (tzw. B2C). Załączniki czy inne dodatkowe dokumenty także nie będą uwzględniane w KSeF ze względu na ryzyko przeciążenia platformy. Potwierdzone zostało także, że KSeF wciąż ma funkcjonować wyłącznie jako platforma krajowa. W przeciwieństwie do rozwiązań w innych krajach europejskich, jak np. SDI we Włoszech, który działa na szerszą skalę.

Dyskusje trwają

Dyskusje na temat ostatecznego kształtu projektu wciąż jednak trwają. MF nie zdecydowało jeszcze np. czy KSeF będzie uwzględniał fakturę uproszczoną. Uproszczoną, czyli taką wystawianą na kwotę w wysokości do 450 zł (lub 100 euro). Nie wiadomo także, czy obowiązkowy format i „schema” będą takie same jak teraz, kiedy KSeF jest dobrowolny. Na chwilę obecną, nie należy zakładać, że na pewno pozostaną one takie same. MF planuje uzyskać zgodę organów UE na zmiany w KSeF do końca lipca 2023 r.

Kwestia sankcji

Sankcje za niekorzystanie z platformy wciąż zostają podtrzymane, żeby skłonić firmy do korzystania z KSeF. Bardzo ważną kwestią omówioną na spotkaniu było jednak planowane zmniejszenie i odroczenie kar za niekorzystanie z KSeF. Przede wszystkim sankcje będą uzależnione od wysokości kwot, na jakie są wystawione faktury. Kary za faktury z niskimi kwotami będą prawdopodobnie niższe niż te proponowane wcześniej. A kary za faktury z dużymi kwotami prawdopodobnie wyższe niż proponowane. Istotne jest także to, że sankcje nie będą nakładane przez pierwsze sześć miesięcy po uruchomieniu platformy (01.07.2024. – 01.01.2025.). Ponadto ma zostać wprowadzony mechanizm uzależnienia sankcji od indywidualnej sytuacji podatnika. Opracowywane jest także rozwiązanie umożliwiające dosłanie faktury w przypadku usterki systemów podatnika lub braku możliwości połączenia.

Co to oznacza?

Dodatkowe pół roku warto wykorzystać na jak najlepsze przygotowanie swojej organizacji do nadchodzących zmian. O tym jak bardzo jest to złożony i wielowymiarowy projekt może świadczyć fakt, że Ministerstwo Finansów przesuwa jego wprowadzenie już kolejny raz (pierwotnie miał zacząć obowiązywać w 2023 roku). Jedno jest pewne – KSeF na pewno zostanie wprowadzony i warto, aby organizacje jak najwcześniej rozpoczęły przygotowywanie się do wiążących się z nim zmian. Biorąc pod uwagę złożoność projektu KSeF warto także zastanowić się nad przystąpieniem do tego przedsięwzięcia wspólnie z doświadczonym partnerem, który ma sprawdzone rozwiązania wspierające obowiązek e-fakturowania na całym świecie.

O tych najnowszych, ogłoszonych zmianach w KSeF porozmawialismy podczas  webinaru organizowanego  wspólnie z Deloitte („Pokochaj e-fakturę od pierwszego wysłania). Można go obejrzeć TUTAJ.