W związku z nowymi modelami w produkcji i nowymi fabrykami w budowie, Koenigsegg potrzebował nowego systemu ERP. Aktualizacja systemu zazwyczaj wymaga czasu, ale Koenigsegg szybko przeszedł do działania.

Koenigsegg Automotive produkuje hipersamochody – ze wsparciem systemu ERP firmy Monitor. Kiedy firma wkroczyła w główną fazę ekspansji, z nowymi modelami i nowymi fabrykami w budowie, zdecydowała się również na unowocześnienie swojego systemu ERP. Oto historia tej aktualizacji oraz dlaczego odniosła ona taki sukces.

Obecnie mamy prawie 500 pracowników i budujemy nowe fabryki. W trakcie rozbudowy pojawia się duża liczba nowych procesów, które wymagają systemu ERP odpowiadającego naszym potrzebom. Tym systemem jest MONITOR G5”, mówi kierownik ds. ERP Manuel Berglund. Manuel pracuje nad ciągłymi ulepszeniami w Koenigsegg wraz z ekspertem ds. ERP Eriką Vinter. Jeśli chodzi o najważniejszą część projektu modernizacji, w pełni się ze sobą zgadzają.

Zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest przeprowadzenie dokładnej analizy wstępnej skupiającej się na sposobie korzystania z MONITORA. Codzienne zadania, procedury i adaptacje” – dodaje Berglund.

Bardzo istotny jest szczegółowy przegląd wszystkich procesów i procedur. Dzięki temu naprawdę dowiesz się, jak pracujesz obecnie, jak będziesz pracować z G5 w przyszłości i to pozwoli Ci zebrać  wszystkie potrzebne informacje” – dodaje Vinter.

Oznacza to, że wraz z personelem z różnych działów możesz naprawdę zagłębić się w szczegóły procesów, aby upewnić się, że wszystko jest na swoim miejscu przed aktualizacją i że niczego nie przegapiłeś. Jako klient jesteśmy w pełni odpowiedzialni za zapewnienie, że wszystko jest przygotowane prawidłowo. Więc kiedy nadejdzie czas na „go live”, wszystko jest gotowe” – mówi Berglund.

Oboje podkreślają, jak ważna jest ścisła współpraca z zarządem firmy, aby rozumiał ile czasu to zajmie. Vinter zwraca uwagę, że testowanie, ocena, następnie ponowne uruchomienie całej pętli i ponowne przetestowanie, zajmuje więcej czasu niż myślisz. Podkreśla też, jak ważne jest zrozumienie procesu przez kierownictwo i zapewnienie pracownikom czasu, którego potrzebują.

„Akademia Monitora była bardzo pomocna podczas całego projektu. Stworzyliśmy różne pakiety kursów dla różnych działów, w których można pracować, a także przeprowadziliśmy ćwiczenia w naszym systemie testowym. Oznaczało to, że pracownicy mogli w praktyce realizować swoje procedury i procesy. To była duża pomoc, gdy przenieśliśmy się do środowiska produkcyjnego w G5. Wszyscy byli w stanie wykonywać swoje zadania od razu następnego ranka”, wyjaśnia Vinter.

Zmieniliśmy nasze zarządzanie zamówieniami, zarządzanie zadaniami i sposób pracy w projektach. To naprawdę poprawiło nasze metody pracy.

Koenigsegg poprosił również swoich użytkowników o ukończenie podstawowego kursu pracy z G5 w Akademii Monitora, a także w innych obszarach specjalistycznych. Menedżerowie planowania zostali poproszeni o ukończenie kursu modułu Produkcja, a zakupowcy modułu Zakupy itp.. Gdyby nie spełnili tego wymogu, nie otrzymaliby licencji G5. Był to sposób na podniesienie podstawowego poziomu wiedzy wśród użytkowników.

Przyszłość z G5 to kontynuacja pracy z nową platformą i wprowadzenie głównych zmian już teraz, po projekcie aktualizacji.

„Podczas projektu wprowadziliśmy wiele drobnych zmian i ulepszeń, ale aby mieć pewność, że nie będzie on zbyt duży, postanowiliśmy dużo uszczegółowić na późniejszym etapie. To jest proces ciągłego doskonalenia, który wprowadzamy. Oto niektóre z naprawdę pozytywnych zmian, które wprowadziliśmy: zmieniliśmy nasze zarządzanie zamówieniami, zarządzanie zadaniami i sposób pracy w projektach. To naprawdę poprawiło nasze metody pracy”, mówi Berglund.

Koenigsegg współpracował z konsultantami Monitora podczas aktualizacji G5. Odbywały się ciągłe spotkania i wiele dyskusji na temat pomysłów, aby sprawdzić, czy mogą rozwiązać różne procesy stosowane przez firmę.

„Nasza współpraca z Monitorem układała się świetnie. Niektóre procesy nie mogły mieć pełnego wsparcia systemowego, ale z pomocą Monitora byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie na czas aktualizacji. W tym zakresie otrzymaliśmy dużą pomoc od ich zespołu” – wyjaśnia Vinter.

Podsumowując, Berglund uważa, że jesteśmy bardzo zadowoleni z projektu aktualizacji, ponieważ przebiegł bardzo sprawnie. Wymagało to jednak dużo ciężkiej pracy, a przede wszystkim skupienia się na właściwych obszarach.

„W Koenigsegg jesteśmy naprawdę zadowoleni z projektu aktualizacji. Kluczem było poświęcenie czasu na dokładną realizację zadań od samego początku. Najważniejszym krokiem jest przejście przez każdy proces. Aby sprawdzić, jak pracujesz z MONITOREM w każdym dziale, spójrz na G4 i przełóż to na G5. Zadbaliśmy także o to, by zapytać, co możemy zrobić lepiej? Kiedy już wymyślisz całościowe rozwiązanie dla każdego działu, udokumentuj je i zaplanuj szkolenia. To jest naprawdę ważne. To był klucz do sukcesu naszego projektu” – dodaje Berglund.