Dzisiejsze społeczeństwo staje się coraz bardziej zależne od technologii. Kariera Konsultanta systemów ERP, podczas trwającego COVID-a  to nie zawsze lekka praca. Doświadczony konsultant powinien spać spokojnie, i poradzi sobie z każda sytuacją zdalnie. Co z osobami które zaczynają swoją karierę jako konsultant systemu ERP?

Rozwiązania ERP: optymalizacja procesów biznesowych

Firmy szukają nowych sposobów, aby włączyć ten ruch do swoich organizacji, chcą zoptymalizować swoje procesy biznesowe. Niektórzy właściciele mogą nie wiedzieć, czego potrzebują, lub jak zacząć. To prawda, że firmy konsultingowe ERP mogą pomóc inspirować, z alternatywnymi rozwiązaniami, które mogą zająć się ich specyficznymi wymaganiami biznesowymi.

Jak można zmniejszyć błędy ludzkie, konflikty planowania, błędy zarządzania zamówieniami, błędy cenowe, itp? Jednym ze sposobów byłoby wdrożenie jednego systemu, który może scentralizować dane firmy. System, który automatycznie aktualizuje wszelkie powiązane procesy i rekordy jednocześnie jako zmiany danych firmy w wielu działach.

Kim jest konsultant systemu ERP ?

Kiedy słyszysz kogoś używającego terminu ERP (Enterprise Resource Planning) Konsultant, co jest twoją pierwszą myślą? Informatyk? programista? Czy zakładasz, że ta osoba spędza cały dzień przed komputerem konfigurując system ERP?

Powszechnym błędem jest przekonanie, że wszyscy konsultanci ERP studiowali informatykę. Chociaż jest to jedna ścieżka, istnieją różne elementy bycia konsultantem oprogramowania ERP, które nie wymagają, aby fundamentem były studia techniczne, informatyczne.

Jakie dobre cechy ma konsultant systemu ERP?

Co najmniej dwa aspekty bycia konsultantem są zwykle identyfikowane po wejściu do branży. Dobry konsultant będzie miał zarówno wiedzę techniczną związaną z programowaniem w języku SQL jak i wiedze merytoryczną o samym systemie na którym pracuje. Bardzo ważną cechą dla konsultantów są umiejętności miekkie oraz asertywność. Dobry kontakt z klientem to podstawa udanej współpracy przez cały okres trwania projektu.

Wiedza funkcjonalna/biznesowa wynika ze zrozumienia zdobytego podczas pracy w konkretnym sektorze/branży i praktycznego doświadczenia. Doświadczenie może wynikać z pracy w branży lub nawet konsultowania się z nią przez jakiś czas. Często wiedza funkcjonalna jest tym, co odróżnia konsultantów myERP od naszej konkurencji. Nasz zespół jest przeszkolony w obu tych dziedzinach, aby naprawdę przynieść największą wartość naszym klientom, oferując im uczciwe, bezstronne porady poparte fachową wiedzą.

Dobry konsultant systemu ERP powienien potrafić zaspokoić potrzeby biznesowe swojego klienta. Podczas spotkania powinien umiec odwzorować dany proces w swoim systemie, lub też skorygować dany proces i przekonać klienta, że takie rozwiązanie bedzie lepsze, dla jego biznesu. Oczywiście uzasadniając swoją propozycję.

Który system jest najpopularniejszy w Polsce?

Niewątpliwie w Polsce, najpopularniejszym systemem ERP jest Comarch (Optima,XL) lecz coraz większą popularności zyskują inne systemy, jakie? o tym możesz przeczytać w artykule poniżej 

Oczywiście tych systemów na rynku Polskim jest wiele. Można o nich poczytać na tej stronie.

Co z systemem ERP w chmurze? czy ma wiele zalet?. Oczywiście jest on bardziej bezpieczny, ze względu na sposób, w jaki jest on wdrożony, więc można szybko rozwiązać pilne problemy związane z bezpieczeństwem, bardzo szybko poprzez aktualizacje całego systemu.

Korzystasz również z szybszych aktualizacji, mniej błędów, usterek lub niespójności. Systemy ERP oparte na chmurze są dostępne i sterowane za pomocą urządzeń mobilnych. Można więc mieć do nich dostęp w dowolnym miejscu i czasie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, który ERP jest dla Ciebie lub potrzebujesz pomocy w wyborze ERP dla swojej organizacji, poprostu skonktatkuj się z nami pod tym linkiem

Kiedy szukasz pracy konsultant systemu ERP naturalnym jest, że będziesz dążyć do możliwości, które odpowiadają Twoim umiejętnościom. Twoje unikalne doświadczenie może stanowić wartość dodaną dla organizacji rekrutujących. Jeśli wnosisz do organizacji NOWE funkcjonalne doświadczenie, możesz stać się specjalistą w danej branży, dzięki swojej praktycznej znajomości tematu.

Nawet jeśli uważasz, że istnieją techniczne wymagania dotyczące stanowiska, które wydają się nieprawdopodobne do osiągnięcia lub nie mają zastosowania, co prowadzi do przekonania, że nie masz kwalifikacji. Warto czasami zaryzykować i skontaktować się z działem HR. Umiejętności techniczne nie zawsze są wymagane( oczywitym jest, że są „dodatkowym atutem”) ale dobry merytoryczny konsultant systemu ERP który zna swój moduł, nie koniecznie musi być osobą techniczną.

Na rynku brakuje coraz wiecej dobrych konsultnatów, firmy decydują się na programy szkoleniowe dla osób bez doświadczenia. Jeśli jesteś osobą ukierunkowaną na naukę i sie łątwo nie poddajesz i np. posiadasz ogromną widzę o procesach logistycznych, jestem przekonany, że wiele firm z otwartymi rekoma zatrudni Cie do swojego zespołu i pomoże rozwinąć skrzydła.

NIE BÓJ SIĘ.

Jako konsultant będziesz musiał stawić czoła potencjalnie przytłaczającym sytuacjom, w których NIE BĘDZIESZ WIEDZIAŁ wszystkiego i pojawią się wyzwania. Wyzwania mogą pochodzić z każdej strony. Mogą pochodzić od klienta, Twojego zespołu, a nawet od szefa, gdzie Twoja reakcja będzie miarą Twojego sukcesu.

W takich sytuacjach wszystkie umiejętności techniczne nie są ważne. Zdolność do komunikowania się, badania i reagowania to umiejętności miękkie, które nie są czymś, co można wziąć z książki i wprowadzić w czyn z dnia na dzień. Z drugiej strony, umiejętności techniczne mogą być łatwiejsze do zdobycia.

Czy kariera jako konsultant systemu ERP to dobry wybór?

Reasumując, praca ma swoje wzloty i upadki. Kiedy jesteś częścią wdrożenia, mogą zdarzyć się długie godziny pracy, możliwości podróży i czasami nieprzewidziane niespodzianki. Ale nie ma większej radości niż widzieć, jak rozwiązanie, które zaprojektowałeś, i rady, których udzielasz, radykalnie zmieniają sposób, w jaki firma działa i produkuje swoje towary, na lepsze.

Nie ma dobrego lub złego sposobu robienia rzeczy. Należy jedynie brać pod uwagę sposób działania klienta. Naszym obowiązkiem jako konsultantów jest zrozumienie, dostosowanie, rekomendowanie i spełnienie wymagań klienta.

Jeśli szukasz pracy jako konsultant systemu ERP, zajrzyj do naszej zakładki PRACA. Pojawiają się tam często najnowsze oferty z rynku.

Przeczytaj również :