Firma oczekuje, że już w 2023 roku region Europy Centralnej i Wschodniej stanie się motorem jej wzrostu w Europie. Zakładana globalna, złożona roczna stopa wzrostu (CAGR) przychodów ze sprzedaży rozwiązań SaaS wynosi 40% w ciągu najbliższych czterech lat. Systematyczny rozwój bazy aktywnych klientów i partnerów biznesowych. Rozwój wrocławskiego Center of Excellence oraz dynamiczny wzrost zatrudnienia. Tak, w dużym skrócie, prezentują się najważniejsze cele biznesowe Infor w naszym kraju.

Kluczowy rynek

Polska stanowi priorytetowy rynek w strategii rozwoju Infor w regionie CEE i jeden z ważniejszych w Europie. Ostatnich 12 miesięcy upłynęło więc na budowaniu sprawnego ekosystemu – rozwoju zespołu sprzedażowego i marketingowego oraz wzmacnianiu współpracy z istniejącymi partnerami.

W naszym kraju Infor skupia się obecnie na sektorach: spożywczym (F&B), przemysłu produkcyjnego, motoryzacyjnym, elektronicznym oraz przemyśle chemicznym (i innych obszarach o wysokim wykorzystaniu zasobów). Swoją ofertę kieruje do dużych i średnich przedsiębiorstw. Firma ocenia, że w tej chwili z jej rozwiązań korzysta ponad 400 firm w Polsce, w tym oddziały międzynarodowych korporacji.

„Polska to tradycyjnie centrum przemysłowe i spożywcze oraz znaczący eksporter produktów z tych obszarów do innych krajów Europy. Wiele firm jest na etapie szukania nowych możliwości zwiększania zarówno efektywności jak i elastyczności. Czas pandemii jeszcze dobitniej pokazał, że są to elementy krytyczne zarówno dla stabilności jak i rozwoju biznesu. Infor oferuje rozwiązania dostosowane do potrzeb konkretnych branż, a nawet mikrosegmentów, z unikalną metodyką 60:30:10, znacząco skracającą proces wdrożenia i przyspieszającą osiąganie rezultatów” – mówi Alain Rafle, Regional Vice President Eastern Europe Sales, Infor. – „Ważnym elementem jest też nasza silna obecność w Polsce poprzez wrocławskie Center of Excellence, które wspiera zarówno rozwój naszych produktów jak i zapewnia profesjonalną obsługę klientów w skali globalnej. Współpracujemy też z wrocławskimi uczelniami, zwiększając dostęp do kompetencji potrzebnych naszym klientom”.

Focus na SaaS

Istotnym elementem planów rozwojowych Infor są rozwiązania SaaS. Na całym świecie blisko 14 000 firm korzysta z chmurowego oprogramowania Infor. W efekcie ponad 30% przychodów spółki pochodzi już ze sprzedaży tego typu rozwiązań. Firma mierzy jednak wysoko i od kilku lat intensywnie rozwija ten segment swojej działalności.  Aktualne plany zakładają, że do 2025 roku uda się nawet pięciokrotnie zwiększyć przychody w tym obszarze. Co istotne, Polska ma odegrać istotną rolę w tym procesie. Po latach stagnacji, tempo adopcji rozwiązań chmurowych w naszym kraju znacząco przyspieszyło. Według danych Eurostatu, poziom wykorzystania rozwiązań chmurowych w sektorze przedsiębiorstw wynosił w Polsce zaledwie 11% w 2018 roku. W ciągu dwóch lat wskaźnik ten wzrósł ponad dwukrotnie, do 24%. Unijna średnia wyniosła w ubiegłym roku około 36%, a w krajach skandynawskich nawet ponad 70%. W Polsce jest więc pod tym względem spore pole do rozwoju.

„Dążymy do wzrostu przychodów z SaaS o 40% rocznie w ciągu najbliższych 4 lat (CAGR)” – wyjaśnia Mariusz Siwek, Sales Director Poland and Baltics, Infor – „Przedsiębiorstwa, które chcą skutecznie konkurować na rynku muszą rozwijać posiadane technologie. Infrastruktura chmurowa i oprogramowanie dostępne jako usługa stanowią najszybszą drogę do osiągnięcia tego celu. W trakcie związanych z pandemią Covid-19 lockdown’ów to właśnie one pomogły firmom sprawnie dostosować się do trudnej sytuacji. W przypadku systemów klasy ERP, ważne aby były maksymalnie dostosowane do potrzeb danej branży, co pozwoli znacznie skrócić czas ich wdrożenia. Infor wyróżnia się pod tym względem, oferując klientom narzędzia w pełni dostoswane do specyficznych wymogów poszczególnych sektorów gospodarki. Są one w pełni skalowalne, a dzięki temu, że oferujemy je w modelu SaaS, po naszej stronie jako dostawcy leży ich utrzymanie, zabezpieczenie, rozwój czy dostosowywanie do przepisów prawnych i rynkowych. Nasi klienci mogą więc skoncentrować się wyłącznie na rozwoju działalności, w tym ekspansji zagranicznej, którą planuje, bądź już prowadzi wiele polskich firm”.

Innowacje we Wrocławiu

Oprócz SaaS, „oczkiem w głowie” Infor jest w naszej części Europy także wrocławskie Center of Excellence firmy. Powstałe pięć lat temu centrum odpowiada za projekty związane z całym cyklem życia kilku kluczowych produktów Infor: rozwój, wdrożenie i utrzymanie. Duża część nowych, „post-COVIDowych„, inwestycji firmy w produkty zlokalizowana jest właśnie we Wrocławiu. Dlatego też CoE się rozrasta – w ciągu najbliższych 12 miesięcy do 340 pracowników firmy dołączy kolejnych 110 wysokiej klasy specjalistów. W ciągu ostatnich 5 lat globalne wydatki Infor na badania i rozwój wyniosły 2,4 mld USD (16% przychodów).

„Tworzone we Wrocławiu rozwiązania pomagają klientom Infor w cyfrowej transformacji biznesu i budowaniu przewag konkurencyjnych w dobie Przemysłu 4.0. W ciągu pięciu lat działalności Center of Excellence we Wrocławiu, z sukcesami zrealizowaliśmy wiele zaawansowanych projektów. Zajmujemy się innowacyjnymi technologiami, w tym związanymi z obszarem inteligencji biznesowej, Big Data i uczenia maszynowego (ang. machine learning)” – podsumowuje Artur Sawicki, VP & General Manager, Polska, Infor.