DoxyChain, to spółka która zastosowała blockchain, jedną z najbardziej innowacyjnych obecnie technologii informatycznych, do zarządzania i przechowywania dokumentów cyfrowych.

Misją DoxyChain, spółki założonej przez Gabriela Dymowskiego, Marcina Lorenca, Piotra Żelazko, Daniela Bigosa oraz Rafaela Schultz’a, jest stworzenie nowych, europejskich standardów bezpieczeństwa dla zarządzania dokumentami. Dlatego powstała infrastruktura oparta na technologii blockchain oraz kryptografii, gdzie raz zapisane informacje są niemożliwe do zmiany.

Pierwotnie projekt miał obejmować zastosowania na rynku usług prawniczych. Twórcy konsultowali założenia systemu z najlepszymi polskimi kancelariami prawnymi oraz licznymi przedstawicielami świata biznesu. Obecnie DoxyChain może być zastosowany wszędzie tam, gdzie potrzebna jest technologia do zarządzania umowami oraz ich bezpiecznego przesyłania, negocjowania czy podpisywania w prawnie wiążącej formule online.

Na wstępnym etapie swojego rozwoju DoxyChain nawiązała współpracę z europejskim programem Oracle for Startups i jako pierwszy startup z Polski dołączyła do programu Oracle Market Connect. „Współpraca z jedną z największych globalnych firm technologicznych umożliwiła skalowanie naszego produktu do największych, międzynarodowych korporacji na całym świecie” komentuje Gabriel Dymowski, CEO DoxyChain.

„Cieszymy się, że dzięki programowi Oracle for Startups możemy wspierać DoxyChain w ich drodze rozwoju. DoxyChain ma wszystko, co jest potrzebne aby startup odniósł sukces: pełen pasji zespół i innowacyjne rozwiązanie, które jest teraz wspierane przez ekspertów Oracle i wprowadzone do naszego globalnego katalogu rozwiązań klasy Enterprise” – powiedział Roman Biller, wiceprezes Oracle ds. Sprzedaży Technologii w Europie Centralnej i Wschodniej. „Program Oracle for Startups współpracuje z tysiącami młodych firm na całym świecie, a region Europy Środkowo-Wschodniej reprezentuje tylko około 3% procent uczestników. Jednocześnie ten rynek jest najszybciej rozwijającym się, a DoxyChain jest w samej jego czołówce. Cieszymy się, że możemy wspierać niezwykłą podróż tego polskiego startupu i wiemy, że rok 2021 będzie dla DoxyChain pełen sukcesów”.

Jak to działa?

Za pomocą rozwiązania DoxyChain użytkownicy mogą tworzyć, dodawać, wysyłać, podpisywać czy śledzić wszystkie dokumenty online. Rozwiązanie cechuje Intuicyjny interfejs, bezpieczeństwo oraz unikatowa architektura, która zwiększa kontrolę cyklu życia dokumentu.

Po wstawieniu dokumentu do platformy należy wybrać rodzaj prawnie wiążącego podpisu, nadać wybrane uprawnienia członkom zespołu – takie, jak edycja czy podgląd. W kolejnym etapie dokumenty będą kontrolowane w przestrzeni zabezpieczonej przez blockchain, która gwarantuje niezmienność dokumentów oraz zapewnia jedyne prawdziwe źródło informacji. Łańcuch bloków jest rodzajem bazy danych, który uniemożliwia wprowadzanie zmian. Możliwa jest tylko aktualizacja danych w sposób przyrostowy, pozostawiając tym samym pełną historię zmian, jakie zachodziły na poszczególnych etapach. Zaletą systemu jest przechowywanie dokumentów w bezpiecznej chmurze, ich niezmienność i cyfrowa wieczność, możliwość zarządzania dokumentem jednocześnie przez zespół, dostęp przez urządzenia mobilne oraz oszczędność czasu.

„Zapewnienie integralności dokumentów jak i niezaprzeczalności akcji na nich wykonywanych jest wielką wartością, którą jesteśmy w stanie dostarczyć dzięki umiejętnemu zastosowaniu prymitywów kryptograficznych, takich jak funkcje hashujące oraz kryptografia asymetryczna” – mówi Piotr Żelazko, CTO DoxyChain. „Nieświadomie korzystamy z nich każdego dnia m. in. podczas nawiązywania bezpiecznego połączenia z witryną naszego banku. Warto też wspomnieć, że jednym z nadrzędnych celów naszego systemu było zapewnienie prywatności naszych klientów, co także zostało zapewnione przez piękno matematyki”.

System DoxyChain jest budowany zgodnie z unijnymi normami prawnymi co od razu pozwala nam na skalowanie produktu w całej Unii Europejskiej. W grudniu 2020 roku zajęliśmy drugie miejsce w konkursie na najlepsze startupy w Niemczech ‘German Blockchain Award’, dzięki czemu dostajemy propozycje finansowania od międzynarodowych funduszy

podsumowuje Marcin Lorenc, prawnik i współzałożyciel DoxyChain.

Program Oracle for Startups

Oracle uruchomił program do wspierania młodych firm technologicznych, który polega na udostępnieniu zasobów technologicznych Oracle na specjalnych warunkach. Począwszy od bezpłatnych kredytów chmurowych, rozszerza się do współpracy dającej możliwości nawiązania kontaktu z rozległą siecią inwestorów, ekspertów produktowych i klientów Oracle. Program zawiera takie elementy, jak 70% zniżki przez okres do dwóch lat na usługi chmurowe, dostęp do globalnego marketingu, wydarzeń i zasobów PR, możliwości współpracy ze społecznością ponad 430 tys. klientów Oracle, czy dostęp do wsparcia technicznego przy projektach migracyjnych.

Jednym z elementów programu jest możliwość umieszczenia rozwiązania firmy w portalu Market Connect, który daje możliwość zaprezentowania się na poziomie globalnym potencjalnym klientom – firmom sektora enterprise, analitykom branżowych, firmom venture i ekspertom ds. produktów. Obecność w sieci Market Connect daje także możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach Oracle, webinariach, podcastach, zaprezentowania się na blogach, w mediach i filmach.

źródło : oracle.com/pl