Jeśli kiedykolwiek straciłeś orientację w zleceniu lub próbowałeś znaleźć historyczną dokumentację konserwacji, wiesz jak bardzo może to być frustrujące i czasochłonne. System CMMS pomaga w rutynowych działaniach związanych z utrzymaniem ruchu, prowadząc ewidencję wszystkich aktywów i sprzętu oraz innych danych związanych z operacjami. Ale co to jest CMMS? I jakie są tego korzyści? Jeśli jesteś trochę zdezorientowany, nie martw się. Rozumiemy to i jesteśmy tu, aby pomóc! Więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to jest CMMS.

Skomputeryzowany system zarządzania utrzymaniem ruchu (CMMS), znany również jako skomputeryzowany system zarządzania informacją o utrzymaniu ruchu (CMMS), to oprogramowanie, które utrzymuje bazę danych informacji o operacjach utrzymania ruchu danej organizacji.

CMMS jest lekarstwem na ręczne procesy, które spowalniają działalność i zmniejszają wydajność zespołu. System automatyzuje żmudne zadania związane z obsługą techniczną, w tym zarządzanie i raportowanie. Warto przyjrzeć się, w jaki sposób oprogramowanie CMMS może pomóc w uproszczeniu operacji.

Co robi system CMMS?
CMMS może pomóc w zarządzaniu Twoimi zasobami, zapasami i zleceniami roboczymi, ale jak dokładnie działa? Dobry pakiet oprogramowania CMMS jest w pełni wyposażony w wiele różnych funkcji zarządzania konserwacją. Systemy CMMS centralizują informacje o majątku – gdzie on jest, czego potrzebuje, kto nad nim pracował i kiedy. Sprawia, że krytyczne dane dotyczące zarządzania aktywami są zautomatyzowane, dostępne i możliwe do skontrolowania.

Jedną z głównych cech oprogramowania CMMS jest zapobieganie konserwacji. Oznacza to, że planuje regularną, proaktywną konserwację aktywów i sprzętu oraz wysyła alerty, aby zapobiec kosztownym awariom i dużym naprawom. Zarządza również Twoimi aktywami poprzez śledzenie i monitorowanie ich stanu w celu przechwytywania danych, jak również zapobiegania awariom. Podobnie, zarządza Twoimi zleceniami pracy poprzez umożliwienie użytkownikom otwierania, przetwarzania i monitorowania statusu zleceń pracy. Zarządza nie tylko aktywami i zleceniami pracy, ale również inwentaryzacją. Odbywa się to poprzez organizowanie części zamiennych, materiałów i innych narzędzi używanych do operacji serwisowych. Ponadto, harmonogramy pracy techników mogą być kontrolowane bezpośrednio w systemie, a konkretne zlecenia pracy mogą być przypisane do poszczególnych techników. I wreszcie, co nie mniej ważne, zapewnia mobilną dostępność. Użytkownicy mogą korzystać z systemu na tabletach, smartfonach i innych urządzeniach przenośnych.

Jakie są korzyści z zastosowania systemu CMMS?
Wszystkie te funkcje składają się na kilka dużych bonusów dla Twojej organizacji, takich jak:

Zmniejsza czas przestoju sprzętu: Jeśli przeprowadzisz konserwację prawidłowo i na czas, sprzęt będzie wymagał mniejszej ilości napraw i będzie działał dłużej.

Zwiększa produktywność: Technicy są zorganizowani i na bieżąco informowani o awariach, odpowiedzialności i przypomnieniach o konieczności przeprowadzenia konserwacji. Ponadto, mogą oni w łatwy sposób śledzić i zarządzać narzędziami lub sprzętem.

Obniża koszty konserwacji: Na podstawie informacji dodanych do systemu, operacje konserwacyjne są planowane automatycznie.

Usprawnia zarządzanie zleceniami roboczymi: Wszystkie zlecenia pracy w systemie zawierają niezbędne informacje i dokumentację.

Zwiększa żywotność urządzeń: Konserwacja zapobiegawcza jest przeprowadzana w optymalnym czasie.

Harmonogramy konserwacji prewencyjnej: Wszystkie informacje dotyczące środków trwałych są przechowywane w centralnej bazie danych.

Koryguje produktywność: Przepływy pracy, zlecenia pracy i zasoby historyczne są zorganizowane w optymalny sposób.

Spełnia standardy zgodności i bezpieczeństwa: Standardy obsługi technicznej mogą być generowane w postaci kompleksowego raportu.

 

Na Polskim rynku jest wiele firm oferujących rozwiązania CMMS, skokntaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy a pomożemy Ci w wyborze właściwej firmy.