Firmy nieustannie dążą do tego, żeby ich operacje przebiegały bezproblemowo, stosując w swoich działaniach najnowsze technologie. Dynamiczny charakter technologii wymaga od organizacji, żeby zawsze były gotowe do zmian, ilekroć nowa i lepsza technologia pojawia się na rynku. Nie korzystanie z nowej technologii grozi utratą konkurencyjności i zmniejszeniem produktywności firmy.
Ale co w związku z tym zrobić? – takie zapewne zadasz pytanie. Bo przecież, zastąpienie starszego systemu ERP nie jest sprawą łatwą. Jesteś przecież przekonany, że Twój system ERP spełnia wszystkie potrzeby Twojej firmy — przynajmniej na razie. Ale czy zastanawiałeś/aś się jak będzie wyglądał Twój „biznes” z aktualnym systemem ERP, biorąc pod uwagę „galopującą” nową, technologicznie przyszłość? Zidentyfikowałem 4 najpoważniejsze ryzyka, które powinieneś/aś wziąć pod uwagę.
Utracona szansa na rozwój
Uważasz, że Twój aktualny system ERP jest skuteczny, a Twoja firma cieszy się z korzyści, jakie oferuje, to jednak nadszedł czas, aby rozważyć przejście na bardziej zaawansowany system ERP. Chociaż Twój obecny system działa poprawnie, istnieją pewne możliwości, które prawdopodobnie stracisz. Dlatego już dzisiaj warto rozważyć wprowadzenie zmian.
Firmy, które mają duże szanse na rozwój, to te, które dostosowują się, skalują, automatyzują i reagują na zmiany w środowisku operacyjnym. Prawdopodobnie tych cech nie znajdziesz w swoim aktualnym ERP. Ale znajdziesz je w nowym oprogramowaniu ERP. Brak elastyczności w ERP sprawia, że Twoja firma będzie coraz mniej konkurencyjna i w dłuższej perspektywie straci swoją przewagę. A to dlatego, że w nowoczesnych systemach ERP już zaczynają królować najnowsze technologie, takie jak np. Internet Rzeczy, wykorzystanie sztucznej inteligencji czy inteligentne systemy MES. Ale te nowoczesne technologie są dostępne tylko w tych nowych ERP, których na rynku jest już coraz więcej.
Wysokie koszty utrzymania systemu
Czy zastanawiałeś/aś się ile kosztuje Cię Twój aktualny system ERP? Czy nie jest droższy w utrzymaniu i eksploatacji w porównaniu z tymi, wykorzystującymi najnowszą technologię? Jak to wszystko policzysz, zorientujesz się, że Twoja firma wkrótce będzie ponosić ogromne wydatki na samo uruchomienie systemu. Zapewne głównym powodem, dla którego utrzymanie starego systemu ERP jest kosztowne, będzie to, że wykorzystuje on stos oprogramowania dla różnych podsystemów. Im więcej podsystemów posiada Twoja firma, tym wyższe koszty utrzymania. A kwota, którą zaoszczędzisz, dzięki przejściu na nowy system ERP może zostać wykorzystana na wsparcie nowych inicjatyw i innowacji. Eksperci wyliczyli, że firmy korzystające ze starszego systemu ERP przeznaczają aż 80% swojego budżetu IT na utrzymanie aktualnych systemów, w porównaniu z 69% w przypadku tych, które przeszły na nowoczesne oprogramowanie ERP. Dzięki tym znaczącym oszczędnościom Twoja firma poprawi swoją produktywność.
Słaba koncentracja na klientach
Dzisiaj już nikt nie może pozwolić sobie na „ignorowanie” klientów. Zdolność firmy do oferowania klientom najlepszych usług i produktów sprawia, że jest ona bardziej konkurencyjna w porównaniu z tymi, którym nie zależy na spełnianiu oczekiwań klientów. Oczekiwania klientów wciąż rosną, a Twoja firma potrzebuje systemu, który potrafi te potrzeby zidentyfikować. Dopiero po ich zidentyfikowaniu, może zaoferować im odpowiednie produkty i usługi. Starsze systemy ERP nie mają takich możliwości ani infrastruktury do obsługi zorientowanej na klienta. Podstawą oferowania usług zorientowanych na klienta jest posiadanie systemu, który może gromadzić, udostępniać i działać na spójnych danych. Dane w starszych systemach ERP są pofragmentowane po działach w organizacji. Takie fragmentaryczne dane powodują, że każdy z działów korzysta z innych danych, co powoduje trudności w udostępnianiu ważnych informacji. Na przykład zespół obsługi klienta, który ma dbać o satysfakcję klienta, nie posiada kompletnych informacji o kliencie. Efektem tego jest słaba obsługa, która może skłonić ich do przejścia do innych firm, które są na niego zorientowane.
Niedostosowanie się do potrzeb branży
Nikogo nie trzeba przekonywać, że dzisiejsze środowisko produkcyjne zmieniało się ze względu na nowoczesne wymagania produkcyjne. Firmy, które mają starsze systemy ERP, stopniowo uświadamiają sobie, że ich system nie jest on w stanie sprostać współczesnym wymaganiom produkcyjnym. Istnieje duża przepaść między tym, co jest potrzebne, a tym, co może dostarczyć system ERP. W związku z tym istnieje wiele wąskich gardeł w korzystaniu ze starego systemu, które uniemożliwiają firmom podniesienie produkcji do standardów XXI wieku. Aby unowocześnić produkcję, Twoja firma będzie potrzebowała systemu ERP, który jest szybki, elastyczny i mobilny. Posiada jedną spójną bazę danych, obsługujący wszystkie działy w organizacji i co najważniejsze – wszyscy pracownicy korzystają z jednego systemu. Dzięki temu kierownictwo może zawsze mieć aktualne informacje i na bieżąco reagować na zmiany rynkowe.
Jest ich więcej…
Te przedstawione 4 ryzyka, to podstawa, na którą warto zwrócić uwagę jeśli rzeczywiście się chce wejść w cyfrową transformację. Cyfrowa transformacja rządzi się swoimi prawami i wymusza na przedsiębiorstwach dostosowywanie się potrzeb rynkowych. Dlatego już dzisiaj warto sobie zadać pytanie – czy Twój aktualny system ERP spełnia je wszystkie i czy stać Cię na to, żeby nie dostosować do wymogów rynkowych?
.
Ostatnie komentarze