Monitor G5 zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu w kategorii System ERP Roku dla firm produkcyjnych (ERP System of the Year 2022, Poczdam, Niemcy). Jury przekonały plany monitora w obszarze działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, polegające na adaptacji systemu do jeszcze bardziej przyjaznej środowisku produkcji. „Zaskoczenie, napięcie i świetna zabawa. Trudno jest pokonać niemieckie systemy na ich terenie, więc zdecydowanie nie uznawaliśmy tego zwycięstwa za pewnik” – powiedział Jonas Persson, dyrektor ds. rozwoju biznesu Grupy Monitor.

Najprościej mówiąc, każdy system ERP w konkursie jest oceniany na podstawie kilku różnych kryteriów. Te, które osiągną konkretny poziom, przechodzą do finału i mogą zaprezentować swoje systemy jury złożonemu z konsultantów, badaczy i przedstawicieli mediów z branży ERP. Do prestiżowego finału dociera tylko garstka uczestników.

Jonas Persson, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Monitorze, był w środę na miejscu w Poczdamie. Jego zdaniem istnieje wiele powodów, dla których Monitor wygrał swoją kategorię.

„Odnieśliśmy to zwycięstwo ze względu na bazową siłę programu. To znak aprobaty, że sam produkt spełnia naprawdę wysokie standardy” – powiedział.

Jury było szczególnie pod wrażeniem dostosowania Monitora G5 do rynku niemieckiego (z certyfikacją oprogramowania zgodną z IDW PS 880), a także prac firmy nad zrównoważonym rozwojem, w ramach których Monitor opracowuje nowe, bardziej przyjazne środowisku rozwiązania dla firm produkcyjnych.

Monitor prezentuje dwutorowe podejście do zrównoważonego rozwoju.
Po pierwsze, chodzi o umożliwienie firmom mierzenia ilości wytwarzanego CO2 na poziomie komponentów – to znaczy każdej części zawartej w produkcie. Można będzie na przykład wybrać dostawcę określonej części na podstawie tego, kto jest w stanie zaoferować najmniejszy wpływ na środowisko. Dostępny będzie również pomiar i porównanie wpływu na środowisko w oparciu o wewnętrzne rozwiązania stosowane zarówno w produkcji, jak i logistyce.
Po drugie, możliwe będzie planowanie produkcji z myślą o kołowej perspektywie cyklu. Oznacza to na przykład, że proces produkcyjny danego produktu mógłby rozpocząć się od demontażu innego, który już zakończył swój cykl życia. Ta metoda będzie coraz powszechniejsza, ponieważ coraz więcej producentów opiera swoją produkcję na recyklingu i upcyklingu.

„Cały świat szuka rozwiązań dla zmian klimatycznych. Zdajemy sobie sprawę, że system ERP posiada infrastrukturę niezbędną do skutecznego pomiaru poziomu wpływu produkcji na środowisko” – dodał Persson.

Ten bogaty tradycją konkurs to twarda konkurencja między uczestniczącymi dostawcami ERP. W tym roku tylko Monitor G5 i niemiecki system ABAS ERP znalazły się w finale w kategorii systemów ERP dla firm produkcyjnych, gdzie G5 zdobyło ostatecznie pierwszą nagrodę.

Co oznacza to dla firmy Monitor w Niemczech?

„To znaczy wiele. Przede wszystkim zapewnia zupełnie nowy poziom ekspozycji. Zauważyliśmy to, rozmawiając z ludźmi po ceremonii wręczenia nagród – było to otwarcie oczu dla wielu osób, które wcześniej o nas nie wiedziały” – dodał Persson.

Persson uważa też, że to pokaz siły na rynku, na którym duże wrażenie robi wykazanie mierzalnych wyników.
„Jest tak wielu różnych dostawców do wyboru. Bardzo nam pomaga, jeśli możemy pokazać, że jesteśmy najlepsi w tej dziedzinie.

 

ERP-System des Jahres

Kiedy: 7 września 2022

Gdzie: Poczdam, Niemcy

Co to: 17 edycja najstarszej i najważniejszej europejskiej nagrody dla systemów ERP.

Jak: Jedenaście kategorii konkursowych. Finaliści w każdej kategorii są oceniani przez niezależne jury ekspertów. Nagroda jest przyznawana za funkcje dostosowane do potrzeb przemysłu, technologię i poziom integracji, ergonomię, badania i rozwój, wartość i satysfakcję klienta.