Czy wdrożenie ERP-a w chmurze pomoże Twojej firmie osiągnąć większą skuteczność i sukces?

Przejdźmy do zbadania pewnych cech charakterystycznych dla systemu opartego na chmurze aby ocenić, czy jest on dobry czy nie.

Doskonałe wsparcie

Wybór właściwego i najlepszego rozwiązania ERP jest kluczowy dla każdej firmy. Sprzedawcy ERP, którzy utrzymują swój hardware oraz software zapewniają Twojej firmie często obszerne całodobowe wsparcie.

Zwiększone bezpieczeństwo

Może być zaskoczeniem, że system ERP oparty na chmurze zapewnia wiele korzyści, a jedną z nich jest zwiększenie bezpieczeństwa. Każdy system oparty na chmurze jest bezpieczniejszy w porównaniu od histingu danych w siedzibie firmy lub domu. Za wszelkie włamania na serwer i problemy z danymi odpowiada dostawca, a nie twój dział IT. Zawsze wzróć uwagę na zapiski w umowy jeśli chodzi o utrzymanie twojej bazy danych w sieci dostawcy systemu. Może sie okazać ze w dłuższym czasie bardziej opłącalną opcją jest rozwiązanie chmurowe niż ciągłe rozwijanie w zakresie bezpieczeństwa IT twojej firmy.

Przejrzystość kosztów

Systemy ERP oparte na chmurze oferują szanse dla firmy na rozłożenie kosztów. Korzystając tylko z niewielkiej opłaty wdrożeniowej niż rozwiązanie na miejscu, opcja ta może odpowiadać zarówno małym, jak i średnim firmom.

Po udanym wdrożeniu systemu, można teraz wybrać model abonamentowy lub pay-per-use do pracy z firmą. W ten sposób będziesz świadomy dokładnej kwoty. Tutaj Twoja firma nie będzie już płacić za żadną niewykorzystaną usługę lub potrzebę. Lecz może stać się kosztowna w dłuższej perspektywie. Chociaż oferuje on przejrzystość, długoterminowe koszty powinny być rozważane przed wyborem systemu ERP w chmurze.

Jeśli przejście na aplikację w chmurze jest Twoim ostatecznym wyborem, musisz z wyprzedzeniem przyjrzeć się oczekiwaniom Twojej firmy na najbliższe 10 lat. Wynika to z okresowych płatności, które mogą stać się kosztowne w kolejnych okresach.

Brak dostosowania do potrzeb klienta

Wdrożenie rozwiązania ERP do chmury nie pozwoli Ci na pewne dostosowanie do systemu w zależności od specyfikacji, które chcesz. Chociaż przyspiesza to proces wdrażania, jest to spowodowane schematycznym działaniem niektórych dostawców, traktują oni każdy projek tak samo i próbują wdrożyc według wczesniej przetartych schematów. Nie zawsze się to udaje, przez co podczas wdrożenia jest dużo problemów. Jeśli osobiste podejście jest korzystne dla Twojej firmy, system ERP w chmurze może nie działać poprawnie, są to rzadkie przypadki ale czasami tak się zdaża. Trzeba pamiętać o ciągłych testach każdego moduły a tym bardziej integracji z firmami zewnetrznymi.

Zestawy produktów są ograniczone

Większość firm, które oferują rozwiązanie ERP koncentrują się bardziej na poszczególnych aplikacjach mających kilku dostawców, którzy oferują jeden pakiet produktów. Potencjalnym skutkiem tego jest wzrost kosztów, ponieważ będzie on wymagał integracji istniejących aplikacji na miejscu z dostępnymi produktami w chmurze.

Przedsiębiorstwa i firmy o skomplikowanych operacjach mogą uznać, że oparty na chmurze system ERP nie będzie dobry dla ich dobra, ponieważ może być wymagany wysoki poziom dostosowania.

Problemy z łącznością

Kiedy wszystkie Twoje dane są przechowywane w chmurze, oznacza to, że musisz mieć ciągły dostęp do internetu. W tym wypadku należy zadbać o wysoki poziom SLA dla dostawcy intenetu, nie możesz pozwolić sobie na wieksze przerwy w dostawie internetu.

Częste aktualizacje systemu

Rozwiązanie chmurowe może wymusić na nas częste aktualizacje systemu, lub też częste ładowanie poszczególnych formatek „w locie”. Takie rozwiązanie mmoże byc uciążliwe dla firm które maja słabe łącze internetowe (co przy rozwiązaniu chmurowym powinno być brane pod uwagę i w pierwszej kolejności powinno zostać rozwiązane). Same aktualizecje jak wiadomo są bardzo ważne i powinniśmy zawsze zadbać o aktualna „Stabilną” wersję systemu.Dostawca powinien zagwarantować nam ze przed aktualizacją systemu zostało wszystko sprawdzone na bazie Testowej i sami też powinniśmy poprosić o możliwość wytestowania nowej wersji systemu przez naszych pracowników. Tak aby mieć pewność, że po podniesieniu systemu firma będzie mogła stabilnie i bez problemów pracować.

Teraz przejdźmy jeszcze raz kompleksowo do argumentów za i przeciw.

Zalety

  • Otrzymujemy całodobowe wsparcie.
  • Przejrzystość kosztów
  • Skalowanie w górę i w dół jest łatwe do zaspokojenia potrzeb firmy.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa może być często oferowane przez dostawców ERP.

Wady

  • W dłuższej perspektywie, miesięczne płatności mogą stać się drogie.
  • Miejsce na personalizację jest mniejsze.
  • Mogą wystąpić niepożądane aktualizacje oraz problemy po aktualizacji.
  • Aby uzyskać dostęp do danych, musisz polegać na swoim dostawcy Internetu i ufać mu.