Dla każdej firmy, żeby mogła dobrze prosperować, kluczowe jest śledzenie w czasie rzeczywistym zysków i strat. Aby to zrobić, potrzebne jest skuteczne rozwiązanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, do prowadzenia działalności gospodarczej w najbardziej bezproblemowy sposób. Jedną z „pozytywnych” twarzy pandemii, jest to, że przedsiębiorstwa przyspieszyły swoją „cyfryzację”. Tak też się stało w branży meblowej.

Enterprise Resource Planning, popularnie znany jako ERP w przemyśle meblarskim to rozwiązanie biznesowe, które pozwoli osiągać maksymalny wyniku zarówno w produkcji, jak i w zarządzaniu. Dobrze wdrożony system ERP skutecznie zarządza każdym procesem w przedsiębiorstwie – również w przemyśle meblarskim.

Charakterystyka działania firm w tym sektorze obraca się wokół szerokiego zestawu działań, takich jak projektowanie, produkcja, dystrybucja, sprzedaż, transport, logistyka, czy zarządzanie relacjami z klientami. Bez względu na to, jak duża lub mała jest firma, to właśnie system ERP pomoże usprawnić wszystkie te procesy. W tym planowanie surowców do produkcji, wysyłki gotowych mebli, zbieranie danych w czasie rzeczywistym, śledzenie ścieżki zamówień od Klientów, czy zamówień od dostawców, wydajność pracowników i ich zaangażowanie i wiele innych.

W skrócie, ERP powinien być głównym „narzędziem” w sektorze meblarskim.

Wdrożenie zintegrowanego systemu ERP zoptymalizuje każdy proces produkcyjny, nawet ten najbardziej złożony. Dzięki niemu mamy zmniejszenie kosztów operacyjnych z jednoczesnym zwiększaniem zysków i przychodów. Pomaga w terminowym planowaniu i realizowaniu założonej strategii biznesowej. Zapewnia pełną przejrzystość procesów przedsiębiorstwa, eliminując przy okazji „złe” zarządzanie czy marnotrawstwo surowców.

ERP w branży meblarskiej pomaga w synchronizacji procesów:

  • Zarządzania finansami
  • Procesów produkcyjnych
  • Sprawnym zarządzaniem łańcuchem dostaw
  • Zarządzania marketingiem i sprzedażą
  • Zarządzania projektami
  • Zarządzanie usługami
  • Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zamówieniami klientów

Aktualnie przemysł meblarski przeżywa istne oblężenie. Mimo rozkwitu i rozpędu, każda firma z tego sektora jest zasypywana ogromną ilością zleceń. Głównym czynnikiem, który wpływa na konkurencyjność firm z tego sektora jest niewątpliwie dostarczenie produktu na czas.

Sektor ten charakteryzuje się tym, że aktualnie można skompletować sobie swój produkt, na podstawie dostępnych katalogów. Nikt już nie chce kupować „mebli”, które są „dla wszystkich”. Dlatego każde zamówienie jest zróżnicowane. Złożone zamówienie jest zawsze składową wybraną z katalogu różnych wzorów, formatów stylów, jakości materiałów, kolorów i inne.

Jest to bardzo trudne, jeśli nie posiada się skutecznego i solidnego narzędzia jakim jest dobry system ERP. To właśnie system ERP pomaga w zarządzaniu tymi złożonymi i stale rosnącymi wymaganiami klientów, pomaga w konfigurowaniu produktów w taki sposób, jaki chce klient, bo de facto to „on” jest naszym klientem i składa zamówienie „pod siebie”.

Jeśli uda się skrócić czas realizacji zamówienia z jednoczesnym utrzymaniem wysokiej jakości produktu końcowego, spowoduje to, że klienci będą wracać.

Efektywne planowanie zasobów

Branża meblarska potrzebuje dużej liczby zróżnicowanych materiałów do produkcji. Dlatego płynne planowanie i zarządzanie surowcami jest tak trudne, szczególnie jeśli firma nie ma wdrożonego odpowiedniego systemu obsługującego ten proces. Nie jest już możliwe sprawne, szybkie ręczne zarządzanie zapasami, dostawcami, wariantami surowców, zapewniając odpowiednią dostępność surowca dla produkcji.

I tu z pomocą właśnie przychodzi system ERP. Dobry system ERP z całą pewnością usprawni i automatyzuje każdy proces inwentaryzacji, począwszy od sprawdzenia dostępności danego surowca, zamawiając je w czasie niedoboru, zachowują przy tym pożądaną jakość tych materiałów, usuwania odpadów, czy pełny transport do odpowiednich lokalizacji. Taki system pomaga w prognozowaniu i planowaniu zasobów z wyprzedzeniem, po to żeby spełniać zamówienia, również te niestandardowe. System ERP z całą pewnością zmniejsza koszty operacyjne, które analizowane są w pierwszej kolejności.

Dodatkowo, tak zautomatyzowany proces prowadzi też do większej dokładności, ograniczającprzy tym marnotrawstwo. Optymalizuje wydatki biznesowe pilnując jakości produktu, pomaga podjąć odpowiednie decyzje, jeśli zostaną zidentyfikowane jakiekolwiek problemy. Poprzez wdrożenie tych wszystkich decyzji w czasie rzeczywistym – co zapewnia system ERP, pomaga to w eliminacji marnotrawstwa zasobów na wiele sposobów. A poprzez ograniczenie każdej niepotrzebnej operacji lub też optymalizacje dotychczasowych rozwiązań, nasz system ERP „na końcu” poprawia zysk firmy.

Zwiększona satysfakcja klienta

Nie jest nowością, że zadowolony klient zawsze doceni przedsiębiorstwo i jak tylko nadarzy się okazja powraca z kolejnym zamówieniem. Dlatego tak ważna jest satysfakcja klienta. Bez systemu ERP oczywiście jest to możliwe, ale czy na dłuższą metę utrzymamy klienta? Przecież na wiele opóźnień, nie mamy wpływu.

Dlatego dobrze wdrożony system ERP – pomaga w osiągnięciu wysokiego stopnia zadowolenia klientów. Zadacie pytanie w jaki sposób system może pomóc? Otóż w takim systemie znacznie szybciej przetwarzamy zamówienia, przechowujemy historię klienta i wiemy jakie preferencje ma nasz klient. Dzięki temu możemy objąć go programem lojalnościowym, przy okazji promocji, czy akcji specjalnych możemy zaoferować mu zawsze „coś” specjalnego, zawsze dopasowanego do niego. Takie działania spowodują, że nawiążemy z tym klientem długą relację biznesową.

Jak to zrobić szybko, automatycznie i bez pomyłek? I tu znowu z pomocą przychodzi nam system ERP, a konkretnie moduł CRM, w którym oprócz bazy swoich klientów, będziesz mieć też ich pełną historię, mechanizmy automatyzacji marketingu i wiele innych.

Efektywne raportowanie transakcji

Kolejnym ważnym elementem, który wykorzystywany jest nie tylko w branży meblarskiej, jest raportowanie. Moduł ten w czasie rzeczywistym pomaga w uzyskaniu firmie odpowiednich, dokładnych raportów w wielu wersjach do szybkiego analizowania i podejmowania decyzji. Dodatkowo tak skuteczne raportowanie z systemu ERP pomaga przedsiębiorstwom w przezwyciężaniu nowych zagrożeń, zapewniając tym samym zwinność biznesu. W wielu systemach ERP jest możliwość utworzenia własnego dashboardu (widoku), który ustawiasz według swoich potrzeb. Co więcej także poprzez integrację z narzędziami BI, Twoja kontrola zwiększa się.

Jeśli szukasz rozwiązania dla swojej firmy z branży meblarskiej, skontaktuj się z nami. Jako niezależni specjaliści (współpracujemy z wieloma dostawcami) doradzimy Ci jaki system jest najbardziej odpowiedni dla Twojego biznesu, tak żeby spełniał wszystkie zakładane cele biznesowe