Nie tylko PESEL się starzeje! Zanim sam poczujesz upływający czas, dużo szybciej odczuje to oprogramowanie na którym pracujesz. „Starsze systemy” to przestarzałe oprogramowania. Zazwyczaj 10-letnie lub starsze. Z reguły z biegiem czasu są zastępowane, ale nadal szeroko rozpowszechnione w przestrzeni rynkowej małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Dlaczego firmy polegają na starszych systemach ERP? Z wielu powodów: niechęć/obawa przed zmianami, utopione koszty, chęć uniknięcia przestojów i wiele innych. Brzmi znajomo? Czytaj dalej i przekonaj się czy Twój system ERP nie wymaga odświeżenia.

Po co wymieniać system ERP?

Nowa myśl technologiczna oraz przemysł 4.0 jasno dyktują warunki. Aby utrzymać się na rynku będziesz potrzebował ciągłego rozwoju i możliwości elastycznego dopasowywania się do zmieniających się warunków w czasie rzeczywistym. Co to oznacza dla biznesów bazujących na jednym oprogramowaniu od 10 lat?  Nic innego jak zdeklasowanie przez technologicznych pionierów. Niestety – jeśli myślisz, że wymiana starego systemu ERP to tylko opcja…  a nie konieczność, szybko możesz liczyć się z utratą pozycji. Modernizacja starego oprogramowania to coś więcej niż aktualizacja. To modernizacja Twojej firmy, dzięki której staje się ona bardziej konkurencyjna. 

 

Oznaki które wskazują, że nadszedł czas na aktualizację

 

1. Twoja firma się rozwija

Kiedy stare oprogramowanie nie jest w stanie wspierać ciągłego wzrostu? Zawsze wtedy, gdy uzyskanie jasnego obrazu działalności firmy pochłania zbyt dużo czasu. Najczęściej winowajcą jest dotychczasowy system. Dlaczego? Stoją za tym ograniczone narzędzia analityczne.  Nie masz dość ręcznego raportowania lub niekończącego się importowania danych z oddzielnych arkuszy kalkulacyjnych? Pora to zmienić. Taki system nieuchronnie prowadzi do błędów, nieefektywności, zbyt długiego czasu oczekiwania na raport oraz złych decyzji biznesowych.

Rozważ nowoczesne oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) z centralną bazą danych. Nowoczesny system ERP zwiększa współpracę, usprawnia procesy, poprawia alokację zasobów i umożliwia podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. Przykład: oferuje automatyczne alerty, które informują o problemach biznesowych proaktywnie (takich jak opóźnione dostawy, przeszłe terminy i odchylenia).

 

2. Przestarzała technologia systemu ERP trzyma Cię z tyłu

Jeśli dotychczasowy system ERP nie korzysta z nowoczesnych technologii (chmura, eCommerce, dostęp mobilny, API, itp.), jesteś już w tyle za resztą. Dzisiejsi pracownicy potrzebują elastyczności zdalnego dostępu! 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, niezależnie od tego, czy pracują w domu, w terenie z klientami, czy w podróży służbowej.

API to skrót od Application Programming Interface, czyli Interfejs Programowania Aplikacji.

W przypadku systemów ERP, takich jak SAP Business One, do wdrożenia można wykorzystać technologię Amazon Web Services (AWS). SAP Business One on AWS i HANA oferuje dostęp mobilny i możliwości chmury, których potrzebują małe i średnie przedsiębiorstwa. SAP zapewnia całościowy wgląd w działalność firmy, co pozwala obniżyć koszty, poprawić obsługę klienta i wspierać skalowalny wzrost.

SAP HANA to innowacyjne rozwiązanie, bazujące na przetwarzaniu w pamięci (in-memory). Głównym założeniem platformy SAP HANA, pozwalającym na błyskawiczne generowanie analiz i raportów, jest przeniesienie danych z dysków twardych do pamięci fizycznej (RAM).

3. Brak zabezpieczeń, kopii zapasowych i odzyskiwania danych po awarii

Wdrożenia „on-premises” na lokalnych serwerach mają kilka nieodłącznych zagrożeń, w tym ataki cybernetyczne i złośliwe oprogramowanie. Chmura oferuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa cybernetycznego, takie jak szyfrowanie danych, zapory sieciowe i reguły uwierzytelniania. W przypadku branż podlegających regulacjom prawnym dostawcy usług w chmurze pomagają firmom w zarządzaniu/utrzymywaniu ulepszonych infrastruktur w celu zachowania zgodności z przepisami klientów.

On-premises – Oprogramowanie lokalne jest instalowane i uruchamiane na komputerach w siedzibie osoby lub organizacji korzystającej z oprogramowania, a nie w zdalnym obiekcie, takim jak farma serwerów lub chmura.

Dzięki systemowi ERP w chmurze nie będziesz się również martwić o utratę danych – dostawcy usług w chmurze tworzą kopie zapasowe danych i aplikacji oraz przechowują je nadmiarowo, gdzie są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Wreszcie, przechowywanie danych w chmurze gwarantuje, że są one zawsze dostępne, nawet jeśli Twój sprzęt nie jest dostępny – a dostawcy usług oferują szybkie odzyskiwanie danych w sytuacjach awaryjnych, od klęsk żywiołowych, przez przerwy w dostawie prądu, po cyberprzestępstwa.

 

4. Ponosisz nadmierne wydatki, a Twój dotychczasowy system ERP jest statyczny

W przypadku oprogramowania zawsze będziesz wydawać pieniądze – ale czy będziesz nabywać wartość? Masz dwa wyjścia. Pierwsze: wydać je na nowe sprawne rozwiązanie, np. takie jak SAP Business One z dostępem do roadmap. Drugie: wydać je na utrzymanie/wsparcie nieefektywnego systemu ERP starszego typu, który jest skazany na odejście w niebyt.

Roadmapa produktu stanowi ogólny plan, który opisuje wizję rozwoju produktu. Pozwoli Ci na sformułowanie punktu, do którego chcesz doprowadzić produkt, a także zdefiniowanie odpowiedzi na pytanie – dlaczego warto podjąć inwestycję.

7 powodów, dla których warto aktualizować systemy ERP

Jeszcze się wahasz nad decyzją czy warto aktualizować system ERP? Oto siedem korzyści, dla których powinieneś rozważyć wdrożenie nowego systemu, na przykładzie systemu ERP SAP Business One:

  • Globalna obecność/lokalizacje
  • Dostarczane przez certyfikowanych partnerów biznesowych (takich jak Acuity)
  • Oprogramowanie zbudowane w oparciu o najlepsze praktyki (np. GAAP)
  • Elastyczne opcje użytkowania
  • Skalowalność
  • Szerokie zintegrowane i certyfikowane rozwiązania programowe (API)
  • Sprawdzona wartość w stosunku do rocznych wydatków na utrzymanie

Gdy nadejdzie czas na zastąpienie dotychczasowego oprogramowania, skorzystaj z naszej pomocy w wyborze systemu ERP, aby zabezpieczyć swoją firmę na przyszłość. Skontaktuj się z myERP – możemy Ci pomóc.