Jak myślisz o technologii produkcji, to terminy ERP i MRP pojawiają się jako pierwsze. Co prawda te dwa akronimy brzmią podobnie, przez co są mylone i używane zamiennie. Jednak Enterprise Resource Planning (ERP) i Material Requirements Planning (MRP) to są dwa bardzo różne systemy. Każdy z nich ma swoje przypadki użycia, zalety, ale też wady. Dowiedz się jakie są główne cele MRP. W tym artykule nie dowiesz się, jaki wybór systemu ERP jest najlepszy, czy też, na co zwracać uwagę wdrażając system ERP. Niestety tez nie odpowiemy Ci na pytanie, jaki jest rynek systemów ERP w Polsce. Część systemów ERP znajdziesz w naszym katalogu do którego Cię odsyłam. Taki samo jeśli chodzi o rynek systemów ERP.

 

Czym są systemy klasy ERP

 

Funkcjonalności systemu ERP odnosi się do systemów i pakietów oprogramowania używanych przez organizacje do zarządzania codziennymi działaniami biznesowymi, takimi jak: księgowość, zaopatrzenie, zarządzanie projektami, sprzedaż oraz produkcja i/lub dystrybucja. Poprzez swój zestaw modułów, systemy ERP integrują wszystkie podstawowe procesy przedsiębiorstwa w jeden system. W ten sposób systemy ERP eliminują powielanie danych i zapewniają integralność danych z „jednym źródłem prawdy”.

W systemie ERP mamy też możliwość automatyzacji wybranych procesów, umożliwia generowanie zsynchronizowanych raportów dotyczących kluczowych wskaźników biznesowych, usprawnia procesy i poprawia ogólną produktywność firmy. Obecnie systemy ERP to już niemalże wymóg do zarządzania przedsiębiorstwem i to już we wszystkich branżach.

 

Czym jest zintegrowany system MRP?

 

Historia MRP, jest dość długa, ale zacznijmy do tego czym jest system MRP to narzędzie, które pomaga producentom zaplanować materiały, których mogą potrzebować do produkcji, kiedy mogą ich potrzebować i w jakiej ilości będą ich potrzebować. Trzeba również pamietać, że MRP pobiera informacje z kilku źródeł. W przeciwieństwie do oprogramowania ERP, system planowania zapotrzebowań materiałowych jest wyłącznie używany do pomocy w zarządzaniu procesami produkcyjnymi, obliczania wymaganej ilości surowców, prognozowania i zamawiania surowców. W ten sposób mają zawsze odpowiedni materiał dostępny w odpowiedniej ilości we właściwym czasie i w odpowiednim terminie do produkcji.

Jako samodzielny system MRP zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem zapasami i planowaniem produkcji w przedsiębiorstwie. Ale co najważniejsze, MRP jest również zazwyczaj jednym z wielu modułów oprogramowania ERP.

 

KORZYŚCI Z SYSTEMU ERP

 

O korzyściach systemów ERP  czy też o możliwości systemów erp możemy przeczytać w wielu publikacjach i jak zapewne zauważyliście tych zalet jest bardzo dużo. Dzisiaj skupimy się na dwóch najważniejszych funkcjonalnościach systemu erp : planowaniu strategicznym i wydajności operacyjnej, uważane przez wielu ekspertów za najważniejsze cechy wyznaczające użyteczność systemu ERP (planowania zasobów przedsiębiorstwa) w przedsiębiorstwie. Zatem, systemy ERP pozwalają:

 

PLANOWANIE STRATEGICZNE

 

Możesz zadać sobie pytanie: jak zintegrowany system informatyczny  ERP może usprawnić planowanie strategiczne? Jest to bardzo trafne pytanie. Bo przecież planowanie strategiczne jako procesu, określa, dokąd zmierza firma i tam alokuje swoje zasoby, planuje zarządzanie rezerwami. Po ustaleniu już takiego planu, staje się on wytyczną firmy na następne trzy lub pięć lat. Ale jak to się ma do ERPERP i jego solidne funkcje są zwykle wykorzystywane do osiągania celów krótkoterminowych. ERP może pomóc firmom w podejmowaniu kluczowych i zdecydowanych kroków, które pomogą im się rozwijać.

Może wybrać obszary, w których potrzebne i niezbędne systemy klasy erp są ulepszenia.

W rezultacie, może to zwiększyć ogólną skuteczność i wydajność organizacji, między innymi jeśli chodzi o zarządzanie czasem. Po wykryciu problemów, łatwiej jest je monitorować. To samo dotyczy zmiany, które dzięki systemowi ERP zostają wprowadzone skuteczne.

Dzięki ERPzmniejszamy również koszty i ryzyko, ponieważ usprawnia procesy biznesowe, co z kolei obniża koszty operacyjne i koszty zarządzania. Natomiast lepsza integralność danych i kontrola finansowa zmniejszają ogólne ryzyko biznesowe.

Podsumowując, integracja potężnego rozwiązania ERP pomaga zmniejszyć koszty pracy i koszty operacyjne firmy. Dzięki niemu firmy mogą lepiej zarządzać czasem i zasobami przedsiębiorczości, ostatecznie oszczędzając i widząc maksymalny zwrot z inwestycji. To również pozwala im skonsolidować swoją sprawozdawczość finansową i inne koszty (jak administracja).

 

WYDAJNOŚĆ OPERACYJNA

 

Jeśli zapytamy firmy, dlaczego wdrożyły system ERP w swoich organizacjach, to w pierwszej kolejności wymieniają – wzrost wydajności operacyjnej. Niezależnie od tego, gdzie tworzysz, produkujesz i dostarczasz produkty, potrzeba zintegrowanych i zautomatyzowanych operacji jest zawsze nieodłącznie związana z sektorem produkcyjnym.

Żyjemy w czasach, że możemy produkować swoje produkty w każdej części świata i sprzedawać np. w Polsce.

W przeszłości ten proces wymagał ogromnych ilości intelektualnego, operacyjnego i finansowego „potu” tylko po to, aby surowce zawsze docierały do właściwych miejsc we właściwym czasie. Dzięki systemom ERP umożliwiamy wszystkim uczestnikom łańcucha produkcyjnego, komunikację i interakcję.

System ERP wykorzystuje zintegrowaną i scentralizowaną bazę danych, która obsługuje wszystkie podstawowe procesy biznesowe. Prowadzi to do bezproblemowej integracji działów i procesów silosowych w całej organizacji. Bezproblemowa integracja w ramach organizacji pozwala na większą wymianę informacji, spójne podejmowanie decyzji i poprawia doświadczenia klientów.

 

KORZYŚCI Z MRP

 

Jaka jest idea MRP? m.in dobrze zastosowane niewątpliwie i przynoszą teraz producentom nieocenione korzyści. MRP usprawnia obsługę klienta poprzez zmniejszenie ilości ostatnich zamówień, zapewnia wyższy poziom wydajności i pomaga firmie znacznie szybciej odpowiadać na zmiany w wymaganiach. Prawidłowe stosowanie rozwiązań MRP daje firmie wiele korzyści, które w dłuższej perspektywie pomogą między innymi w zwiększaniu produktywności czy też może sprzyjać większej ilości przyjętych zamówieniach. Dzisiaj zajmiemy się dwiema korzyściami jakie za sobą niesie MRP – zarządzanie rezerwami i planowanie i zakup materiałów. Często pada pytanie, dla kogo nadaje się system MRP? logistyka czy może produkcja?

 

OPTYMALIZACJA ZAPASÓW

 

Poprawa zarządzania zapasami to czynnik, który spowodował, że wielu producentów wdrożyło oprogramowanie MRP. MRP może być samodzielnym systemem, który posiada tylko funkcje związane z produkcją dotyczącą kontroli zapasów, ruchów magazynowych, śledzenia partii towaru i numerów seryjnych czy wysyłki.

MRP przede wszystkim optymalizuje poziom zapasów i w razie potrzeby informuje producentów o tym, jaki surowiec jest potrzebny do produkcji, jaka jest jego ilość i skąd można go nabyć.

 

PLANOWANIE POTRZEB MATERIAŁOWYCH

 

Planowanie zakupów wymaga inteligentnego systemu umożliwiającego śledzenie etapów produkcji, identyfikację niezbędnych zakupów przy jednoczesnej kontroli z harmonogramem produkcji i oczekiwanymi dostawami materiałów. Poprzez zwiększenie dokładności zarządzania zapasami – „posiadanie tego co potrzebne, w razie potrzeby i dostępne”.

Przedsiębiorstwa produkcyjne mogą z powodzeniem zarządzać również dostawcami, a warunki zakupu są zarządzane centralnie – w tym warunki dostawy i koszty. Po otrzymaniu zamówienia od klienta, wszystkie etapy produkcji i dostępność materiałów są na bieżąco monitorowane.

 

System klasy MRP a system APS

 

Czym jest system MRP już wiemy. Zatem dowiedzmy się czym jest APS? Jest to zaawansowane planowanie i harmonogramowanie (APS).
System jest rodzajem systemu informacyjnego do wspierania planowania lub harmonogramu, a oni zazwyczaj mają graficzny interfejs użytkownika. Jednak opis ten obejmowałby niektóre systemy lub moduły Enterprise Resource Planning (ERP), a nawet arkusz kalkulacyjny.
Definiowanie systemów APS jest szczególnie interesujące w kontekście ERP, ponieważ systemy APS są często wdrażane razem z systemami ERP i istnieje potencjalne funkcjonalne nakładanie się tych dwóch. Rzeczywiście, dostawcy ERP twierdzą, że zawierają funkcjonalność APS w swoim pakiecie ERP.

 

Jakie jest charakterystyka między klasą systemów ERP a MRP?

 

Systemy MRP (Material Requirements Planning) są dla producentów doskonałym narzędziem do zarządzania zapasami materiałowymi i uwzględniają funkcje zapasów, planowania wydajności i harmonogramowania.

Systemy ERP są bardziej kompletnym systemem oprogramowania — zawierającym wszystkie funkcje MRP — ale pozwalają również producentom usprawnić i zarządzać sprzedażą, wycenami i kosztorysami, zarządzaniem relacjami z klientami, księgowością, zasobami ludzkimi, zarządzaniem projektami i wieloma więcej.

zostają nam jeszcze systemy MES czy też systemy CRM. O których już pisaliśmy na portalu. O systemach MES przeczytasz tutaj. Mam nadzieje ze dla firm produkcyjnych przybliżyliśmy te dwa zagadnienia Oraz będą w stanie wybrać odpowiedniego dostawcę systemu ERP tak aby zadbać właściwie o łańcuch dostaw.

Systemy ERP i MRP zapewniają inny poziom wydajności i możliwości. Dlatego jeśli zastanawiasz czy dla Ciebie będzie system MRP czy jednak system ERP, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – co ten system ma dla mnie robić? Odpowiedź powinna wskazać Ci, który z systemów jest dla Ciebie.

Chciałbyś opublikować swój własny artykuł? napisz do nas na kontakt@myerp.pl z chęcia opublikujemy twój autorski artykuł oraz rozpowszechnimy go na socialmediach

Marek Mac

myERP.pl