Postępująca globalizacja, rosnąca konkurencja, dynamiczne zmiany w otoczeniu biznesowym i związana z tym konieczność optymalizacji wielu procesów jednocześnie spowodowały wzrost zainteresowania rozwiązaniami technologicznymi, które umożliwiają budowanie narzędzi i rozszerzanie ich funkcji we własnym zakresie.

W dużych przedsiębiorstwach codziennie realizowane są dziesiątki procesów. Część z nich jest niezwykle czasochłonna i kosztowna, pochłaniając zasoby organizacji, które mogłyby być przeznaczone na inwestycje w rozwój. Dlatego coraz więcej podmiotów gospodarczych decyduje się na wprowadzenie innowacji ze świadomością, że wiele procesów można z powodzeniem usprawnić z pomocą jednego narzędzia. Tworzenie takich rozwiązań w standardowej ścieżce wiąże się zaangażowaniem kilku stron – projektantów UX budujących interfejs użytkownika, developerów zajmujących się tworzeniem kodu aplikacji, testerów weryfikujących czy oprogramowanie jest odporne na błędy, a także pracowników firmy, którzy będą finalnymi użytkownikami.

Wyzwania związane z wprowadzaniem innowacji

Warto też pamiętać, że branża IT przeżywa okres rekordowych wzrostów, a rynek specjalistów rozgrzany jest do czerwoności, co często wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na gotowy produkt. Aby odpowiedzieć na potrzeby biznesowe organizacji przechodzących cyfrową transformację i skrócić etap „time-to-market”, producenci oprogramowania zaczęli rozwijać platformy technologiczne i środowiska developerskie pozwalające przyspieszać wprowadzenie innowacji w całej organizacji.

Współcześni klienci oczekują, że nowoczesne narzędzia poprawią ich procesy biznesowe, zwiększą wydajność i usprawnią przepływy pracy, jednocześnie oferując możliwość szybkiego skalowania w górę i w dół, w zależności od bieżących potrzeb organizacji. Istotne jest również, aby platforma technologiczna zapewniała stałą dostępność aplikacji i danych w dowolnym miejscu i czasie oraz przyspieszony czas wdrożenia, bez konieczności wykonywania czasochłonnych czynności – zamawiania sprzętu oraz instalacji, konfiguracji i uruchamiania oprogramowania. Wszystkie te korzyści dostarcza SAP Business Technology Platform (SAP BTP) – nowe rozwiązanie w portfolio firmy SAP, którego premiera została ogłoszona podczas konferencji SAP TechEd w 2021 roku.

Czym jest SAP Business Technology Platform?

SAP BTP służy organizacjom jako kompletna podstawa technologiczna oferująca produkty, usługi i narzędzia do tworzenia i rozszerzania aplikacji, zarządzania danymi, integracji systemów  i procesów oraz tworzenia analiz. Wszystkie te funkcje zostały połączone w jednej zunifikowanej platformie wspomaganej przez sztuczną inteligencję, ułatwiając przedsiębiorstwom wprowadzanie innowacji i stawianie czoła wyzwaniom biznesowym.

SAP Business Technology Platform – Apollogic

W ramach SAP BTP użytkownicy zyskują dostęp do SAP Integration Suite – platformy integracyjnej oferowanej w modelu iPaaS (ang. Integration-Platform-as-a-Service), która umożliwia implementowanie aplikacji, danych, usług, interfejsów API oraz projektów integracji procesów w środowiskach lokalnych i chmurowych. SAP Integration Suite przyspiesza wdrażanie innowacji, obniżając przy tym koszty operacji, co oznacza, że użytkownicy nie muszą już inwestować w sprzęt integracyjny i oprogramowanie pośredniczące we własnym centrum danych.

Projektowanie aplikacji i rozszerzanie ich funkcji ułatwia z kolei SAP Extension Suite, pozwalając ulepszać istniejące rozwiązania, optymalizować procesy biznesowe, tworzyć angażujące cyfrowe środowisko i przyspieszając projekty developerskie dzięki rozwiązaniom low-code i no-code. Pakiet SAP Extension Suite, funkcjonujący w ramach platformy SAP Business Technology Platform, jest najszybszą ścieżką do dostarczania użytkownikom spójnych doświadczeń we wszystkich kanałach.

Jakie możliwości w zakresie tworzenia aplikacji oferuje SAP BTP?

Platformy niskokodowe (ang. low-code development platforms) i bezkodowe (ang. no-code development platforms) demokratyzują proces tworzenia i wdrażanie narzędzi, odpowiadając na współczesne wyzwania wynikające z deficytu programistów. Umiejętność tworzenia prostych aplikacji z pomocą graficznego interfejsu użytkownika, przy użyciu mechanizmu typu „przeciągnij i upuść” (ang. drag-and-drop), pozwoli organizacjom dotrzymać kroku postępującej cyfrowej transformacji.

Jak wynika z raportu ResearchAndMarkets.com, globalny rynek platform programistycznych low-code wzrośnie z 4,32 mld USD w 2017 roku do 27,23 mld USD do 2022 roku, przy złożonej rocznej stopie wzrostu (ang. Compound Annual Growth Rate, CAGR) wynoszącej 44,49% w czasie prognozy.

Zgodnie z przewidywaniami, rozkwit rynku narzędzi nisko- i bezkodowych zrewolucjonizuje krajobraz IT w wielu firmach, które doświadczają braku developerów. Korzyści, jakie oferuje to podejście, to przede wszystkim szybkie modelowanie procesów i możliwość ich elastycznego dostosowywania, a także łatwość wdrażania funkcji, których aktualnie potrzebują użytkownicy końcowi.

Porozmawiajmy o zwiększeniu innowacyjności Twojej firmy.
Tomasz Radomski

Digital Transformation Advisor, VP Apollogic