Dla firm program Microsoft Excel jest odpowiednikiem, powiedzmy, naprawdę dobrej strony internetowej księgowego. To niezbędne narzędzie, bez względu na branżę, w której pracujesz, czy wielkości Twojej firmy. Choć nie jest to jedyny program, który oferuje formuły i tabele przestawne, Excel jest najpopularniejszym narzędziem do analizy statystycznej na świecie.

Duża część jego sukcesu jest związana z jego znajomością. Można odnieść wrażenie, że Excel nigdy się nie zmienia. Podstawowe funkcje pozostają takie same, nawet gdy ilość danych przetwarzanych przez firmy stale rośnie. Niezależnie od tego, jak obszerne lub złożone mogą być zbiory danych, nadal można korzystać z tych samych podstawowych narzędzi do identyfikacji trendów i wzorców.

Prawda jest jednak taka, że Microsoft Excel się zmienia. Znaczna część jego niedawnej ewolucji miała miejsce poza znanym oprogramowaniem arkusza kalkulacyjnego. Stopniowo, ukradkiem, gromadzi on narzędzia do analizy i wizualizacji, niezbędne do przekształcenia go w kompletne rozwiązanie analityki biznesowej.

Sprowadzanie wielkich systemów Business intelligence

To prawda, że formuły i tabele przestawne Excela są prawdopodobnie najpopularniejszym językiem programowania na świecie. Innymi słowy, są one bardzo potężne. Jednak nowy pakiet Power BI ma za zadanie przenieść analitykę i przetwarzanie danych na inny poziom. Power Query, Power Pivot, Power Map i Power View pozwalają firmom na pozyskiwanie i filtrowanie milionów wierszy informacji.

Być może największą zmianą jest jednak sposób, w jaki te narzędzia są oferowane. Do niedawna były one dostępne tylko jako dodatki dla osób posiadających licencję Office ProPlus lub poświadczenia Office 365 E3. Po pobraniu, narzędzia te były przechowywane w pojedynczych tabelach w samym Excelu, mimo że były powiązane z samodzielnymi aplikacjami.

Wiąże się z tym oczywisty problem. Nie trzeba było długo czekać, aby firmy zaczęły się frustrować uruchamianiem trzech lub czterech interfejsów dla jednego zbioru danych. Choć dodatki same w sobie są wartościowe, często kończy się to pozyskiwaniem informacji w Power Query, przeglądaniem ich w Power Pivot i prezentowaniem za pomocą Power Map. Jest to niechlujne i zbyt skomplikowane.

Przyszłość analityki biznesowej

W odpowiedzi na te problemy Microsoft wprowadził usługę Power BI, która już teraz jest okrzyknięta przyszłością analityki i oprogramowania business intelligence. Oparte na chmurze rozwiązanie jest potężne i, co najważniejsze, łatwe w użyciu. Dodatkowo, posiada własną aplikację towarzyszącą. Uruchomienie pakietu narzędzi wizualizacyjnych jeszcze nigdy nie było tak proste.

Co ciekawe, Microsoft zdecydował się pozostawić podstawowy program Excel w dużej mierze nietknięty. Pozwala to na zachowanie praktycznego dystansu pomiędzy surowymi danymi a zawartymi w nich spostrzeżeniami. Microsoft Excel jest niezwykle przydatny do analiz ad hoc. Jest w stanie przetworzyć prawie każdy rodzaj danych i zapewnia wyjątkowo solidne środowisko programistyczne.

Ogólne odczucie wydaje się być takie, że dodanie narzędzi wizualizacyjnych bezpośrednio do miksu odebrałoby tę krytyczną funkcję. W końcu każda firma korzysta z możliwości szybkiej rekonfiguracji surowych danych. Różnica polega na tym, które części danych są dla nich wartościowe oraz jak te spostrzeżenia najlepiej zaprezentować i zastosować. Tak więc Power BI to tak naprawdę wybór.

Zwiększanie tempa przetwarzania danych

Oddzielenie Excela od Power BI pozwala programistom na niespotykane dotąd tempo rozwoju. Cały czas dodawane są nowe funkcje, a jeśli wierzyć Microsoftowi, jeszcze wiele ich przybędzie. Jednymi z najwcześniejszych dodatków były funkcje Power Query, Power View i PowerPivot. Pozwalają one na importowanie arkuszy i modeli do Excela.

Rozszerzyło to zakres możliwości pozyskiwania danych. Firmy mogą wybierać z szerokiego wachlarza formatów plików, baz danych i usług Azure (w tym HDInsight Spark i Azure SQL Data Warehouse). Nie wspominając już o wszystkich metodach importowania danych bezpośrednio do pakietu Power BI. Jest on tak samo kompatybilny z usługami w chmurze, jak i danymi przechowywanymi lokalnie.

Szczególną zaletą jest to, że dane lokalne nie muszą być przenoszone do chmury przed ich przetworzeniem, mimo że Power BI opiera się na architekturze chmury. Dostępna jest darmowa wersja usługi, ale jest ona przydatna tylko do próbnego uruchomienia, jeśli jest się dużą firmą. Jest to jednak wygodny sposób na zapoznanie się z tym rozwiązaniem analityki biznesowej, aczkolwiek z ograniczoną pojemnością pamięci.

Kluczowe funkcje

Microsoft Power BI może pozyskiwać informacje z szerokiego zakresu usług w chmurze. Obejmuje to wszystko od ZenDesk do Salesforce, GitHub, Google Analytics, Twilio, QuickBooks i wiele innych. W ostatnich latach dodano linki do usług Sage i Adobe Analytics, a kolejne pakiety zawartości są w drodze.

Firmy mogą tworzyć własne pakiety treści. Są one tworzone wokół istniejących rozwiązań on-premise oraz usług w chmurze. Warto poświęcić czas na sprawdzenie tej funkcji, która tworzy zautomatyzowane pulpity do wyświetlania użytecznych informacji. Wykorzystuje ona jednak model danych usługi źródłowej, dzięki czemu funkcja pytań i odpowiedzi w języku naturalnym pozostaje dostępna.

W prostych słowach, pozwala to na wprowadzenie pytania typu „Które produkty generują największe przychody w regionie X, w okresie Y?” bez konieczności wprowadzania jakiegokolwiek kodu. System automatycznie skonstruuje mapę lub wykres z wyświetlonymi danymi.

Nie należy zapominać, że aplikacja Power BI Desktop oferuje funkcje wykraczające poza te zintegrowane wizualizacje.

Rola Power BI Desktop

Programiści z Microsoftu podkreślają, że Power BI Desktop nie jest tylko kompaktową wersją większego pakietu Business Intelligence. Obecnie jest on wykorzystywany jako platforma startowa do tworzenia własnych wizualizacji. Zarówno oprogramowanie desktopowe, jak i generujący je stos wizualizacyjny zostały udostępnione na GitHubie jako narzędzia open-source.

Oznacza to, że natywne wizualizacje są swobodnie dostępne. W teorii, firmy nie muszą już polegać na dostawcy BI w kwestii różnorodności wizualizacji. Upubliczniając oprogramowanie, Microsoft zaprasza twórców analityki danych do łączenia go ze swoimi usługami. Celem jest zwiększenie stopnia interoperacyjności, tak aby użytkownicy mieli jak największą elastyczność.

Według Microsoftu, ogólnym celem jest dalsze udostępnianie podstawowych narzędzi wizualizacyjnych i funkcji business intelligence dla wszystkich. Uważa on, że do tej pory rozwiązania BI były zbyt drogie, a eksperymentowanie z modelami danych i ich wyświetlaniem powinno być w dużej mierze bezkosztowe.

Jeśli szukasz rozwiązania typu Business Intelligence, zapraszamy do zapozania się z artykułem :

Jak wybrać samoobsługowe narzędzia BI 

Co dalej z Microsoft Excel

Pozostaje więc pytanie, czy Power BI ostatecznie zastąpi Excela. Jest to pytanie, które ciągle pojawia się w dyskusjach na temat przyszłego potencjału pakietu Power. Przedstawiliśmy już kilka głównych powodów, dla których nie jest to prawdopodobne. Jak zauważysz sam Microsoft, Excel nadal oferuje wiele wartości.

Prawdą jest, że Power BI może być używany jako podstawowa alternatywa dla Excela. Na pewno tak jest, jeśli chcesz wykorzystać informacje utrwalone w systemach ERP(jeśli szukasz systemu ERP odwiedz naszą zakładkę, SYSTEMY ERP) i innych źródłach danych. Z drugiej strony, gdybyś otrzymał listę sprzedaży z konkretnej lokalizacji i chciał jak najszybciej przekształcić ją w raport, Excel BI byłby najlepszym rozwiązaniem.

Ostatecznie, wszystko zależy od strategii, która najbardziej Cię interesuje. Excel BI jest nadal najlepszym wyborem dla prostych, dokładnych raportów tworzonych z dużą szybkością. Power BI jest przeznaczony do dalszego badania i wydobywania danych. Z pewnością w chwili obecnej zaleca się firmom, aby trzymały się obu tych narzędzi. Choć w przyszłości może się to zmienić, obecnie stanowią one spójny pakiet BI.