Spis treści
 1. Cyfryzacja produkcji
 2. Foudry Goes Green
 3. Polecamy zapis rozmowy
 4. Zacznijmy od początku. jak wyglądała historia wyboru oprogramowania klasy ERP w firmie Odlewnie Polskie.
 5. Jeśli chodzi o cele biznesowe wdrożenia systemu co w Pana opinii było najważniejsze?
 6. Zanim wdrożyli Państwo oprogramowanie abas ERP, jak wyglądał proces zarządzania produkcją? Jakie mieliście Państwo trudności?
 7. A jeśli chodzi o monitoring etapów odlewniczych w czasie rzeczywistym czy mógłby Pan powiedzieć, dlaczego jest on tak istotny? Jakie decyzje może Pan podjąć dzięki tej wiedzy?
 8. Co się zmieniło od kiedy pracujecie Państwo na abas ERP? Jak system ten wspiera Pana pracę? Czy wpłynęło to na poprawę takich elementów jak przepływ informacji, zwiększenie wiarygodności danych i kontrolę nad kosztami?
 9. Moduł Odlewniczy abas ERP, o którym dziś mówimy, został nagrodzony Symbolem Innowacyjności. Pan Łukasz Rasała, jest współtwórcą strategii cyfryzacji przedsiębiorstw i właśnie tego rozwiązania. Dlatego pytanie do Pana – proszę nam opowiedzieć czym w ogóle jest Moduł Odlewniczy abas ERP, dla kogo został zaprojektowany i na czym polega jego innowacyjność?
 10. Na czym dokładnie polega wsparcie i optymalizacja procesów produkcyjnych w abas ERP?
 11. Ciekawym elementem Modułu Odlewniczego abas ERP jest Laboratorium i Traceability Produkcji. Został stworzony z myślą o odlewnictwie i ma usprawniać i ułatwiać proces jakościowej kontroli dostaw. W jaki sposób i dlaczego jest to istotne?
 12. Jakby miał Pan jeszcze na koniec powiedzieć co wyróżnia rozwiązanie abas ERP?

.  abas Business Solutions Poland, będący częścią globalnej Grupy abas – lidera w dziedzinie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, wziął udział w Międzynarodowych Targach Technologii dla Odlewnictwa METAL w Kielcach. A także w seminarium towarzyszącym Foundry Goes Green zorganizowanym w ramach „Przemysłowej jesieni 2022”. Wydarzenie odbyło się 20 – 22 września i było jednym z największych w branży metalurgicznej w regionie. abas wystąpił pod hasłem – cyfryzacja produkcji.

Cyfryzacja produkcji

„Tego typu wydarzenia to doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów. Wymiany doświadczeń i zaprezentowania potencjału cyfryzacji w firmach produkcyjnych. Motywem przewodnim praktycznie wszystkich naszych rozmów było poszukiwanie oszczędności w realizacji procesów wytwórczych. Przedsiębiorcy chętnie dziś zainwestują w nowe technologie. Ale tylko w takie, które umożliwią ograniczenie zużycia surowców a tym samym – obniżenie kosztów produkcji. Cyfryzacja produkcji jest przykładem właśnie takiej technologii. Cieszymy się, że naszym klientom udaje się uzyskać wskazane oszczędności. Jeden z nich pochwalił się nawet, że już na etapie wdrożenia oprogramowania abas ERP w obszarze produkcji udało się mu przeorganizować zasoby produkcyjne. Co w efekcie spowodowało zmniejszenie zużycia gazu aż o 50 %. Powiedział, że nie spodziewał się aż takich oszczędności i zachęciło go to do wprowadzania dalszych usprawnień,” mówi dr Paweł Kużdowicz, Członek Zarządu abas Business Solutions Poland.

Foudry Goes Green

Wydarzenie skupiło przedsiębiorców branży odlewniczej, którzy w środę 21 września przysłuchiwali się wystąpieniom w ramach seminarium Foundry Goes Green. Seminarium uroczyście otworzył Pan Piotr Pawelec, Dyrektor Targów. Pierwszym panelem dyskusyjnym, w którym o wyzwaniach w branży odlewniczej rozmawiali Pan Łukasz Rasała, Członek Zarządu abas Business Solutions Poland i Pan Wojciech Kwilosz, Dyrektor Produkcji w Odlewnie Polskie był „Cyfryzacja produkcji w branży metalurgicznej. Case study abas ERP w Odlewnie Polskie.”

Przemysł związany z odlewnictwem i szeroko pojętą obróbką metalu teraz, bardziej niż wcześniej, potrzebuje rozwiązań, które dadzą jasny obraz poziomu rentowności produkcji, wskażą wąskie gardła i podpowiedzą najbardziej optymalne rozwiązania. O te wyzwania i sposoby na utrzymanie kontroli nad kluczowymi wskaźnikami pytała Agnieszka Wartalska, Marketing & PR Manager w abas Business Solutions Poland gości konferencji: Panów Wojciecha Kwilosza, Dyrektora Produkcji w Odlewnie Polskie i Łukasza Rasałę, Członka Zarządu abas Business Solutions Poland.

Polecamy zapis rozmowy

Pytania zagaje Agnieszka Wartalska.

Zacznijmy od początku. jak wyglądała historia wyboru oprogramowania klasy ERP w firmie Odlewnie Polskie.

Wojciech Kwilosz (WK): Decyzję o wdrożeniu oprogramowania klasy ERP podjęliśmy na wewnętrznych warsztatach szkoleniowych, dotyczących dalszego rozwoju Spółki w 2018 roku. Kluczowi pracownicy firmy byli podzieleni na 6 zespołów. Każdy z nich prezentował swoje wizje przyszłości firmy. Wszystkie zespoły jednomyślnie doszły do wniosku, że niezbędne jest wdrożenie klasowego rozwiązania informatycznego do wspomagania zarządzania. Powołano grupę czterech osób z różnych działów (IT, produkcja, sprzedaż, KJ). Grupa ta miała za zadanie znaleźć oprogramowanie spełniające nasze oczekiwania. Rozpoznanie było bardzo szerokie, odwiedziliśmy m.in. odlewnie w Indiach, Niemczech  oraz USA. Część z tych wizyt miała na celu zapoznanie się z najlepszymi możliwym rozwiązaniami. Po okresie ok 10 miesięcy wybraliśmy ostatecznie oprogramowanie firmy ABAS, ze względu na bardzo dobre referencje. Ale też „świeże” uruchomienie w jednej z polskich odlewni oraz mocne wsparcie techniczne na terenie Polski.

Jeśli chodzi o cele biznesowe wdrożenia systemu co w Pana opinii było najważniejsze?

WK: Na wstępie należy podkreślić, że w tym okresie zajmowałem stanowisko Kierownika Wydziału Odlewni. Najważniejsza była dla nas integracja obszarów gospodarki materiałowej, produkcji, logistyki oraz księgowości. W konsekwencji oczekiwaliśmy właściwej analizy kosztowej, poziomu rentowności, poprawy w zakresie planowania produkcji i realizacji zamówień. Bardzo ważnym była dostępność danych ze wszystkich obszarów działalności firmy oraz możliwość raportowania. A także stworzenie wielu raportów, które musiałem ówcześnie składać do Dyrektora Produkcji było czaso- i pracochłonne. Obecnie zajmuje to dosłownie kilka minut.

Zanim wdrożyli Państwo oprogramowanie abas ERP, jak wyglądał proces zarządzania produkcją? Jakie mieliście Państwo trudności?

WK: W naszej firmie funkcjonowało szereg różnych programów wspomagających. W obszarze obsługi zleceń, sprzedaży, planowania produkcji, kontroli jakości, kalkulacji cen funkcjonowało niemiecki oprogramowanie GussInfo. A w finansach i księgowości, gospodarce materiałowej  oraz kadrach Impuls.

Wszystkie dane produkcyjne były rejestrowane w formie papierowej, a następnie wprowadzane do sytemu. To samo dotyczyło wielu innych obszarów. Wiązało się to oczywiście z dużym opóźnieniem w przepływie informacji a również niejednokrotnie błędami ludzkimi. Wiele danych było gromadzonych w różnego rodzaju arkuszach kalkulacyjnych. A następnie ręcznie przenoszonych pomiędzy poszczególnymi systemami. Wszystkie te procesy były bardzo czasochłonne.

A jeśli chodzi o monitoring etapów odlewniczych w czasie rzeczywistym czy mógłby Pan powiedzieć, dlaczego jest on tak istotny? Jakie decyzje może Pan podjąć dzięki tej wiedzy?

WK: Jesteśmy odlewnią usługową. W miesiącu sprzedajemy ok. 320 – 350 pozycji asortymentu do 60 – 70 klientów. Dzięki wdrożeniu systemu abas ERP we wszystkich gniazdach produkcyjnych dane procesowe są dostępne online. Dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób (planistów, technologów, kontroli jakości czy działu sprzedaży). Oprócz danych typowo produkcyjnych, dzięki modułowi laboratorium, mamy pełny wgląd w informacje jakościowe dotyczące każdej partii metalu, czy odlewu. System abas ERP posiada infosystemy pozwalające na śledzenie obciążenia poszczególnych gniazd produkcyjnych. Na niektórych rdzeniach, czy odlewach, część operacji można wykonywać zamiennie, na różnych urządzeniach. Jeżeli któreś z nich jest przeciążone, wtedy natychmiast reagujemy. Szybko uzyskujemy również informację na temat możliwego terminu realizacji danego zlecenia biorąc pod uwagę aktualne zdolności produkcyjne i ich obłożenie.

Co się zmieniło od kiedy pracujecie Państwo na abas ERP? Jak system ten wspiera Pana pracę? Czy wpłynęło to na poprawę takich elementów jak przepływ informacji, zwiększenie wiarygodności danych i kontrolę nad kosztami?

WK: Obecnie nie wyobrażamy sobie pracy bez systemu tej klasy. Oczywiście wiele osób podchodziło bardzo sceptycznie do zmian i samego wdrożenia. Ale po pewnym okresie każdy zauważył jak ułatwiło to jego codzienną pracę. Praca w systemie abas ERP pozwoliła nam m.in. na stworzenie szeregu obszernych raportów generowanych online. Dzięki temu mamy pełen obraz sytuacji w firmie. Oprogramowanie to pozwala w bardzo szybki sposób przeprowadzić kalkulację wyrobów w wielu różnych wariantach. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy ceny materiałów, energii czy usług gwałtownie się zmieniają. Obecnie potrafimy zasymulować wynik kalkulacyjny w zależności od przyjętego programu sprzedaży. Wcześniej nie było to możliwe ze względu na charakter naszej odlewni i wspomnianą już wcześniej różnorodność asortymentu. Wstępny wynik mamyzawsze w ostatni dzień sprzedaży danego miesiąca. Dla Zarządu, najwyższego kierownictwa są to informację bardzo ważne.

Moduł Odlewniczy abas ERP, o którym dziś mówimy, został nagrodzony Symbolem Innowacyjności. Pan Łukasz Rasała, jest współtwórcą strategii cyfryzacji przedsiębiorstw i właśnie tego rozwiązania. Dlatego pytanie do Pana – proszę nam opowiedzieć czym w ogóle jest Moduł Odlewniczy abas ERP, dla kogo został zaprojektowany i na czym polega jego innowacyjność?


Łukasz Rasała (ŁR): Moduł Odlewniczy abas ERP
został zaprojektowany wspólnie ze specjalistami z branży. Dlatego tak celnie odpowiada na potrzeby firm odlewniczych. Zanim powstał, przez kilka lat obserwowaliśmy ten rynek i widzieliśmy, że brakuje rozwiązania dedykowanego stricte dla odlewni. Wówczas wiele firm produkcyjnych szukało rozwiązania za granicą. Tak samo zresztą było w przypadku Odlewni Polskich – jak wspomniał na początku Pan Wojciech. Zanim poznali możliwości abasa, firma prowadziła bardzo szerokie poszukiwania oprogramowania spełniającego oczekiwania na całym świecie.

WK: Tak rzeczywiście było. Dodam jeszcze, że zależało nam na nawiązaniu współpracy z partnerem, któremu nie trzeba tłumaczyć specyfiki produkcji w odlewniach. Procesów, czy typowo branżowej nomenklatury – chociażby tego czym jest rdzennica.

ŁR: Za sprawą bliskiej współpracy z przedstawicielami tej branży, oraz doświadczonemu zespołowi programistów, przenieśliśmy ideę wsparcia procesów odlewniczych do systemu. I tak powstała nasza innowacja – Moduł Odlewniczy abas ERP, który stale rozbudowujemy. Moduł ten zapewnia pełną obsługę wszystkich procesów odlewniczych od wejścia materiału do obsługi posprzedażowej, Ale też planowanie formierni ręcznej i automatycznej (zarówno staliwo jak i żeliwo). Co więcej, oprogramowanie umożliwia kompleksowe rozliczenie wytopienia metalu z uwzględnieniem pobrań materiałów. Pobrane wytopy, czas pracy pieca, czy czasu pracy ładowacza.

Na czym dokładnie polega wsparcie i optymalizacja procesów produkcyjnych w abas ERP?

ŁR: W ramach planowania i sterowania produkcją trzeba uwzględniać olbrzymie ilości danych i na każdym etapie realizacji zleceń podejmować przemyślane decyzje. Moduł APS (Advanced Planning & Scheduling) pozwala wizualizować procesy, materiały i zdolności produkcyjne.  Umożliwiając szybsze i sprawniejsze planowanie. Dzięki temu można szybko identyfikować wąskie gardła i odpowiednio na nie reagować. Podejmować zawczasu działania zapobiegawcze, a co za tym idzie unikanie kosztownych awarii, przestojów i minimalizowanie ich konsekwencji.

Ciekawym elementem Modułu Odlewniczego abas ERP jest Laboratorium i Traceability Produkcji. Został stworzony z myślą o odlewnictwie i ma usprawniać i ułatwiać proces jakościowej kontroli dostaw. W jaki sposób i dlaczego jest to istotne?

ŁR: Pozwala to m.in. na zebranie w jednym miejscu badań wytrzymałościowych i chemicznych. Przykładowo, możliwa jest integracja ze spektrometrami i generowanie certyfikatów jakościowych dla odlewów. Funkcja traceability, tj. identyfikowalności, umożliwia prześledzenie drogi wszystkich komponentów i technologii stosowanych przez wszystkie firmy uczestniczące w łańcuchu dostaw, przez co łatwiejsze staje się egzekwowanie narzuconych norm. W procesie produkcji odlewów to właśnie identyfikowalność pełni rolę gwaranta jakości i bezpieczeństwa.

Jakby miał Pan jeszcze na koniec powiedzieć co wyróżnia rozwiązanie abas ERP?

ŁR: Zdecydowanie wyróżnikiem systemu jest jego elastyczność, co w praktyce oznacza, że użytkownik ma możliwość obsługi w systemie zarówno produkcji jednostkowej jak i seryjnej. Wśród innych korzyści można wymienić łatwość, szybkość i dokładność rozliczenia procesu zalewania odlewów wraz z pełnym bilansem metalu i rozliczeniem złomu obiegowego oraz rzeczywistych kosztów wytopu. Na bazie setek doświadczeń wypracowaliśmy globalną metodykę wdrożeniową abas GIM (Global Implementation Method) zapewniającą bezproblemowe i sprawne 7-etapowe wdrożenie systemu abas ERP. Na koniec, warto też wspomnieć, że Moduł Odlewniczy nie powstałby bez bazy, którą stanowi oprogramowania standardowe abas ERP o mocnych ponad 40 letnich korzeniach. Oprogramowanie to jest obecnie wykorzystywane w skali globalnej przez ponad 120.000 użytkowników w różnych branżach – m.in. budowie maszyn i urządzeń, motoryzacji, budownictwie.

AW: Dziękuję.